Strona główna Aktualności
06 Październik 2014
W dniu 26 września br. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie rozpoczęły się kolejne „Kępińskie spotkania z Przyrodą”. W ramach podnoszenia ekologicznej świadomości zaprosiliśmy młodzież do wysłuchania prelekcji Pawła Dolaty z południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków pt.: Jesienne wędrówki ptaków. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 i ZSP nr 1 wykazała się dużym zainteresowaniem i zadawała wiele pytań.

Spotkanie to rozpoczęło „Weekend z przyrodą w powiecie kępińskim”, zorganizowany przez Południowowielkopolską Grupę OTOP przy pomocy Łukasza Kozicy z Kępna. Uczestnicy „Weekendu” obserwowali ptaki (m.in. myszołowy, krogulce), zwiedzali Arboretum w Laskach oraz obrączkowali łabędzie nieme – udało się oznakować 2 dorosłe i 8 młodych łabędzi (jednego przy okazji uwolnili od wędkarskiego haczyka i żyłki, które młody ptak nieszczęśliwie połknął) z 2 rodzin. Na koniec wyjazdu, w niedzielę, część z uczestników udała się do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie, gdzie na zaproszenie jej dyrektora Wiesława Walasa spotkali się z członkami Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmowa dotyczyła nie tylko książek, choć ten temat był przeważający (rozmawialiśmy m.in. o bardzo ciekawym przewodniku po Arboretum w Laskach autorstwa prof. Mieczysława Czekalskiego), ale i o przyrodzie okolic Kępna.

Uczestnicy spotkania otrzymali przekazaną przez starostę kępińskiego książkę pt: „Tutaj także jest Wielkopolska – historyczno-kulturalno-przyrodniczy dorobek Powiatu Kępińskiego” wydaną przez Starostwo Powiatowe z Kępna z okazji 15-tej rocznicy powstania powiatów. Na tym skończył się ten bardzo udany „Weekend z Przyrodą”.

Kępińskie spotkania z przyrodąKępińskie spotkania z przyrodąKępińskie spotkania z przyrodąKępińskie spotkania z przyrodą