Strona główna Aktualności
08 Luty 2019

W piątek 8 lutego bezpośrednio po podpisaniu umowy dotacyjnej dla SPZOZ w Kępnie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Starostę Powiatu Kępińskiego – Roberta Kieruzala.

W jej trakcie starosta odniósł się do bieżących wydarzeń w tym przede wszystkim do sytuacji finansowo - kadrowej kępińskiego szpitala.

Starosta potwierdził, że obecna sytuacja finansowa szpitala nie jest dobra a strata wynosi ponad 5 000 000 złotych. Jednocześnie podkreślił, że dla zarządu powiatu bezpieczeństwo mieszkańców wszystkich siedmiu gmin jest priorytetem.  Dlatego jak kontynuował starosta: zarząd  robi wszystko, aby te sytuacje naprawić i zapewnić wszystkim pacjentom dobrą opiekę lekarska w szpitalu powiatowym w Kępnie.

Odnosząc się do podpisanej 8 lutego br. umowy na udzielenie dotacji celowej w wysokości 750 000 złotych pochodzącej ze środków własnych Powiatu Kępińskiego, starosta stwierdził, że  jest to  jedno z kilku działań, jakie Powiat Kępiński planuje podjąć w celu ratowania szpitala.

Najbliższe dni to także rozpoczęcie audytu w SPZOZ, którego celem będzie wprowadzenie w życie programu naprawczego dla tej jednostki.

Wsparcie finansowe to tylko część niezbędnych elementów do uzdrowienia sytuacji finansowej szpitali podobnych do kępińskiej jednostki. W tym momencie starosta odniósł się do apelu jaki wystosowany został do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i konieczności zainicjowania zmian systemowych i prawnych w ramach których funkcjonują polskie szpitale.

Jednocześnie podziękował za wsparcie minister Andżeliki Możdżanowskiej, za pośrednictwem której list został przekazany premierowi.

Ważnym punktem konferencji był apel starosty, który podkreślił: że szpital w obecnej sytuacji potrzebuje merytorycznego wsparcia i konkretnych działań ukierunkowanych na rozwiązanie zaistniałych problemów a nie bezsensownych inicjatyw, które niepotrzebnie zaogniają sytuację. Mam świadomość, że obecnie portale społecznościowe i media są jednym z głównych nośników informacji, ale co jest najważniejsze wykorzystujmy je z pożytkiem dla szpitala i jego otoczenia oraz całego powiatu kępińskiego.

W ten sposób Robert Kieruzal odniósł się do licznych często bardzo negatywnych komentarzy, które widnieją na lokalnych portalach informacyjnych.

Kolejnym punktem konferencji była anonimowa skarga na działalność SPZOZ w Kępnie, która zdominowała ostatnie posiedzenie Rady Powiatu Kępińskiego - Skarga anonimowa to narzędzie, które jest mi obce, i którym się brzydzę – stwierdził Robert KIeruzal, pragnę jednoznacznie stwierdzić, że skargi a zwłaszcza anonimowe nie zaczynają decydować i nie mają żadnego wpływu na decyzje podejmowane przez starostę czy zarząd powiatu – kontynuował dalej starosta kępiński.

Podsumowując kwestie anonimu starosta dobitnie potwierdził że Przepisy wyraźnie stanowią o procedowaniu takiego dokumentu dlatego starosta zobowiązany był przekazać taka anonimową skargę przewodniczącej rady powiatu. Co niezwłocznie zrobiłem kierując się właśnie przepisami prawa.

Odnosząc się do decyzji dyrektora szpitala związaną z wypowiedzeniem kontraktu zarząd przyjął to stanowisko ze zdziwieniem, jednocześnie zarząd uszanował decyzję dyrektora, która była decyzją w pełni autonomiczną.

Starosta stanowczo zareagował także na insynuacje, które żyję w przestrzeni medialnej a dotyczą osoby  wskazywanej na następcę pana dyrektora Krawczyka. Mogę zdecydowanie oświadczyć, że nie znam planów zawodowych pana Romana Wojtysiaka byłego wójta gminy Bralin, a w szczególności związanych z tymi doniesieniami i komentarzami – zakomunikował starosta.

Ostatni temat poruszony w trakcie konferencji dotyczył apelu starosty w sprawie Sądu Pracy w Kępnie skierowanego do Ministra Sprawiedliwości a związanego z planami likwidacji Sądu Pracy w Kępnie i przeniesienie go do Kalisza. Starosta wnioskuje w nim za pozostawieniem dotychczasowej struktury sądu.

Treść apelu dostępna jest na stronie internetowej Powiatu Kępińskiego.