Strona główna Aktualności
16 Czerwiec 2015
W dniu 10 czerwca 2015 r. Stowarzyszenie LGD "Wrota Wielkopolski" podsumowała swoją działalność podczas odbywającej się w Siemianicach konferencji.

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Starosta Kępiński Witold Jankowski oraz Sekretarz Powiatu Kępińskiego Magdalena Osada.

Warto pokreślić, że w ramach 9 naborów prowadzonych przez Stowarzyszenie LGD "Wrota Wielkopolski" w latach 2009 – 2015 wpłynęło łącznie 286 projektów rozpatrzonych przez Radę LGD. Udział w konferencji wzięli przede wszystkim beneficjenci projektów realizowanych przez "Wrota Wielkopolski". Wśród nich znaleźli się przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, instytucji kultury oraz wójtowie gmin powiatu kępińskiego. Otwarcia spotkania dokonał Grzegorz Grzunka – Prezes Stowarzyszenia LGD Wrota Wielkopolski, który mówił o działalności i zapewniał o dalszej pracy.

Marek Czaplicki Z-ca Dyrektora Departamentu PROW z Poznania docenił prace Wielkopolskich Wrót. Będziemy nadal inwestować w rozwój obszarów wiejskich. Jest on bardzo potrzebny lokalnym społecznościom. I te środki, które inwestowaliśmy w latach minionych, mam nadzieję, że również zainwestujemy w nowej perspektywie na lata 2014 – 2020 – powiedział Czaplicki. O konkretnych zrealizowanych projektach i działaniach w latach 2009 – 2015 na ternie LGD mówiła Renata Gość – Przewodnicząca Rady Stowarzyszenia LGD Wrota Wielkopolski. W minionych latach ze środków Leader wybudowano i wyremontowano m.in 49 świetlic wiejskich, 5 boisk sportowych, zmodernizowano 14 baz sportowo – rekreacyjnych, wybudowano i urządzono 25 placów zabaw, wybudowano 6 siłowni zewnętrznych, wydano 30 publikacji, przeprowadzono około 100 imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, wyposażono biblioteki publiczne, kluby sportowe, przeprowadzono ok. 50 szkoleń i warsztatów, utworzono też 12 miejsc pracy w mikroprzedsiębiorstwach – mówiła Gość.

Wśród beneficjentów, którzy korzystali ze środków były też parafie z Bralina, Trzcinicy, Kępna i Rychtala. W latach 2009 – 2015 stowarzyszenie LGD "Wrota Wielkopolski" wydało niespełna 8 mln zł.

Bardzo dobrze o działalności Stowarzyszenia mówił podczas konferencji Marek Czaplicki – Z-ca Dyrektora Departamentu PROW – Przedstawiciel Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Zwrócił tez uwagę na nową perspektywę finansową 2014 – 2020.

Podsumowanie działalności LGD "Wrota Wielkopolski" było tez doskonałą okazją do wręczenia podziękowań przedsiębiorcom powiatu kępińskiego działających aktywnie w LGD, wójtom i burmistrzowi gmin oraz mediom. Prezes Stowarzyszenia LGD Wrota Wielkopolski Grzegorz Grzunka odznaczony został przez premiera Janusza Piechocińskiego medalem "Zasłużony dla gospodarki". Wręczono też nagrody w konkursie „Maskotka Wrót Wielkopolski”. Zwyciężczynią została Daria Wierzba. W konkursie wyróżniono Jolantę Lemiesz i Barbarę Gruszkę.

Konferencję, która odbyła się w Zajeździe Wielkopolskim w Siemianicach uświetnili swym występem podopieczni Antoniego Janaszewskiego, którzy zaprezentowali grę na instrumentach dętych. Również sam mistrz uraczył wszystkich obecnych przyśpiewkami ludowymi pochodzącymi z publikacji „Józef Majchrzak Folklor ziemi kępińskiej”.