Strona główna Aktualności
04 Czerwiec 2014
W dniu 4 czerwca 2014 r. obchodzono 25. rocznicę wolnych wyborów. Z tej okazji Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz wraz z osobami, które tworzyły Komitet Obywatelski „S” Ziemi Kępińskiej punktualnie o godzinie 12.00 złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem na rynku w Kępnie oraz wypuścili w powietrze symboliczne biało – czerwone balony.

Przypomnijmy, że w 1989 roku Polacy wybrali 460 posłów oraz 100 senatorów. Premierem został Tadeusz Mazowiecki. Przemiany miały miejsce także w naszym regionie. Powstanie Komitetu Obywatelskiego było możliwe po ukonstytuowaniu się komitetów obywatelskich najpierw w Warszawie, a potem w Kaliszu. Informacje o kształtowaniu się Komitetu Obywatelskiego w Kaliszu docierały do Kępna poprzez „Solidarność”. Informacja o pierwszym spotkaniu dotarła do działaczy kępińskich po 7 kwietnia 1989 r. Jednak już na kolejne spotkanie 12 kwietnia 1989 r. do ówczesnej stolicy województwa pojechali z Kępna: Wojciech Idzikowski, Włodzimierz Mazurkiewicz i Henryk Tyszkiewicz. Początkowo wspólną siedzibą Komitetu Obywatelskiego i MKO „S” była salka Domu Katechetycznego, gdzie zarówno członkowie „S” i KO pełnili dyżury. Później kępiński KO korzystał z oficjalnej siedziby „S” w Rynku 15. Po wygranych wyborach siedziba „S” i KO przeniosła się do na ul. Pocztową 1, zaś spotkania odbywały się najczęściej w tzw. „Anatolu”, czyli w Klubie Nauczyciela na ul. Broniewskiego.

Jak podkreśla Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz: dzięki temu co się zdarzyło dzisiaj mamy demokrację i możemy wiele zrobić. Mamy wolne media i wolny samorząd. Tym zdarzeniom zawdzięczamy wszystko. Należy pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wolność jest wyzwaniem i zadaniem i tak ją wszyscy traktujemy.

To potwierdzenie przekonania, że obrona wolności nadal jest źródłem naszej solidarności i naszej siły.

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.