Strona główna Aktualności
27 Styczeń 2017

26 stycznia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kępnie odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy, działającej jako organ opiniodawczo-doradczy Starosty w zakresie polityki rynku pracy.

Otwarcia posiedzenia dokonał jej Przewodniczący Wiktor Gruszka. W obradach udział wzięli: Starosta Kępiński – Witold Jankowski, Dyrektor PUP – Iwona Rataj,  Czesław Balcerzak – Wójt gminy Rychtal, Grzegorz Hadzik – Wójt gminy Trzcinica, Piotr Psikus – Burmistrz Miasta i Gminy Kępno, Czesław Kokot – Przedstawiciel Forum Społeczno Gospodarczego, Barbara Łuczak, Sławomir Chudy – przedstawiciele związków zawodowych, Grzegorz Grzunka, Ewelina Karwacka – przedstawiciele organizacji pozarządowych, Roman Taborski – przedstawiciel izby rolniczej.

Dyrektor PUP Iwona Rataj przedstawiła sytuację na koniec grudnia na lokalnym rynku pracy. Stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 2,2%. Aktualnie w rejestrze PUP w Kępnie zarejestrowanych jest 681 osób bezrobotnych, wśród których aż 83% nie ma  prawa do zasiłku. Nadal w trudnej sytuacji na lokalnym rynku pracy pozostają osoby – z terenów wiejskich, bezrobotne kobiety (61% ogółu zarejestrowanych) i młodzież do 30 roku życia. Pracodawcy w roku ubiegłym zgłosili  3.426 ofert pracy tj. o 910 ofert więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Urząd zarejestrował ponad 6 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi oraz wydał blisko 600 informacji Starosty nt. zaspakajania potrzeb kadrowych pracodawców ubiegających się o zezwolenia na pracę dla obcokrajowców.

Dyrektor PUP w imieniu Kierownika CECH-u Marka Wróbla — który pełni jednocześnie rolę przewodniczącego Komisji Kwalifikacyjnej ds. Programów Rynku Pracy — złożyła sprawozdanie z działalności prac komisji (zewnętrznej i wewnętrznej) w roku 2016, w którym wymieniła przyjęte przez komisje: kryteria podziału środków, beneficjentów programów oraz czas trwania pomocy finansowej z Funduszu Pracy. — Był to rok wytężonej pracy dla Komisji, która działa społecznie: obradowała 38 razy, długimi godzinami opiniując wnioski pracodawców oraz bezrobotnych w zakresie pomocy finansowej z Funduszu Pracy. Ogółem pozytywnie zaopiniowano 477 wniosków, w ramach których zaktywizowano 556 bezrobotnych oraz 90 wniosków w ramach których z KFS przeszkolono 386 pracowników.
Ponadto Powiatowa Rada Rynku Pracy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykorzystania środków finansowych oraz racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przeznaczonymi na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i innych fakultatywnych zadań. PUP w Kępnie w roku 2016 wydatkował ogółem ponad 6,5 mln zł., z czego na zasiłki 26%, zadania fakultatywne 6%, natomiast 50% wydatków (w tym aż 74% pozyskanych  dodatkowo) wydatkowano na aktywne formy.

Dyrektor przedstawiła także propozycję kryteriów i podziału środków przeznaczonych na aktywizację bezrobotnych w 2017 roku. Powiat kępiński w roku bieżącym otrzymał znacznie niższe środki finansowe na aktywizację zawodową bezrobotnych. Jest to kwota 637.590,35 zł tj. o 46% mniej niż w roku ubiegłym i aż o 65% mniej w porównaniu do roku 2015 r. Rekompensatę stanowią środki z EFS, które Urząd pozyskał dodatkowo, m.in w ramach projektu konkursowego na realizację programu „Liderzy kępińskiego rynku pracy”.  Reasumując, na aktywizację PUP posiada w dyspozycji łącznie ponad  3,661 mln, dzięki którym 312 osób bezrobotnych będzie mogło skorzystać  z różnych form wsparcia. Kryteria podziału środków zaopiniowane przez Powiatową Radę Rynku Pracy zostały zdefiniowane na podstawie przeprowadzonej szczegółowej analizy zapotrzebowania pracodawców, zidentyfikowanych problemów zawodowych bezrobotnych z uwzględnieniem efektywności zatrudnieniowej stosowanych dotychczas przez urząd form wsparcia.

Bezrobotni w 2017 r. skorzystają z następujących instrumentów: staże - 171 osób, dotacje na działalność gospodarczą – 33 osoby, szkolenia zawodowe, bony szkoleniowe – 53 osoby, prace interwencyjne – 5 osób, roboty publiczne – 14 osób, refundacja pracodawcy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy – 7 osób, prace społecznie użyteczne – 10 osób, refundacja wynagrodzenia młodzieży -30 – 18 osób, bon na zasiedlenie – 1 osoba.  Adresatami pomocy będą przede wszystkim bezrobotni, którym najtrudniej zaistnieć na rynku pracy, tj. młodzież do 30 roku życia, bezrobotni korzystający ze świadczeń pomocy społecznej, powyżej 30 roku życia, zamieszkujący tereny wiejskie, osoby 50+.

Nie znaleziono galerii.