• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Aktualności
10 Luty 2014
kategoria:
Aktualności
Symbole państwowe takie jak herb, flaga czy hymn powinny być obiektem należytego szacunku. Niestety według badań OBOP symbole narodowe używane są niewłaściwie oraz niezgodnie z ustawowymi wzorcami. W celu rozwiązania tego problemu powstała strona internetowa o nazwie Pogotowie Flagowe (www.PogotowieFlagowe.pl), na której można znaleźć wiele cennych wskazówek i uwag dotyczących wykorzystania i umieszczania symboli państwowych.

Misją Pogotowia Flagowego jest popularyzacja wiedzy i dobrych praktyk w dziedzinie symboli narodowych takich jak herb, hymn oraz flaga, która jest najpopularniejszym, a jednocześnie najbardziej zaniedbanym symbolem państwowym.

Zwykłe flagi bardzo szybko oplątując się na drzewcu, tracą swe walory estetyczne oraz symboliczne wartości. Najwyższa Izba Kontroli w „Informacji o wynikach kontroli używania symboli państwowych”, w załączniku nr 8 nakazuje: „Jeżeli flaga zaplącze się dookoła drzewca, trzeba ją rozplątać”. Obserwując flagi można stwierdzić, że się tego raczej nie robi, co jest szkodliwe w aspekcie społecznym.

Zgodnie z aktualnym prawem, podobnie jak w wielu innych krajach, możemy eksponować flagę codziennie. Artykuł 5 Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych mówi, że każdy ma prawo używać flagi państwowe w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń. Ustawa nakłada na obywateli jeden ważny obowiązek, aby używać flagi z czcią i szacunkiem. Przepisy zalecają wszystkim obywatelom podnosić i umieszczać flagę państwową na lub przed budynkami mieszkalnymi lub miejscami pracy z okazji świąt i rocznic państwowych i lokalnych. Organy administracji rządowej, samorządowej i pozostałe organy państwowe mają obowiązek eksponowania flagi z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych. Flagę państwową podnoszą również polskie statki żeglugi śródlądowej.

Od dnia wejścia Polski w skład państw członkowskich Unii Europejskiej obok flagi polskiej pojawiła się flaga unijna, która jest znakiem Wspólnoty i służy podkreśleniu jedności Europy.

Warto nadmienić, że w Ustawie o godle z dnia 20 lutego 2004 r., w dodanym artkule 6a, dzień 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.

Pogotowie Flagowe w porozumieniu z Komisją  Heraldyczną przygotowało zbiór informacji jak eksponować flagę (w załączniku). Na serwisie tym można również znaleźć szczegółowe dane dotyczące Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Opis dotyczący obchodów tego wydarzenia zawiera szereg ciekawostek, na które warto zwrócić uwagę.

Dzięki magicznemu działaniu flagi nasze życie staje się ciekawsze, bogatsze, barwniejsze.

kategoria: Powiązane pliki [2]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Informacja dodatkowa na temat - Protokół- flagowy - jak eksponować flagę.pdf 14-02-10 09:34 74.38KB pobierz plik: Informacja dodatkowa na temat - Protokół- flagowy - jak eksponować flagę.pdf
pdf Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.pdf 14-02-10 09:35 48.76KB pobierz plik: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.pdf
do góry