Strona główna Aktualności
26 Październik 2017

Zarząd Powiatu Kępińskiego informuje, że nie posiada żadnych narzędzi, które są w stanie zapewnić dostęp do poradni okulistycznej lub lekarza okulisty w ramach kontraktu NFZ. Wszystkie procedury z tym związane odbywają się poza strukturami powiatu.

Władze Powiatu Kępińskiego podjęły i podejmują jednak próby zmiany tej niekorzystnej dla mieszkańców sytuacji. Zarząd Powiatu Kępińskiego wystąpił m.in. z zapytaniem do NFZ o kontraktowanie specjalistów w zakresie okulistyki.

W odpowiedzi dowiadujemy się, że zgodnie z zapisami ustawy z dn. 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz. U. z 2016, poz. 1793 ze zmianami) zawieranie przez Fundusz umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej odbywa się po przeprowadzeniu postępowania w trybie konkursu ofert lub rokowań. Oferent zainteresowany udzielaniem świadczeń w ramach kontraktu z NFZ składa w ogłoszonym postępowaniu konkursowym dla danego rodzaju i zakresu świadczeń ofertę konkursową. Ta zaś musi spełniać wszystkie wymagania wynikające z obowiązujących aktów prawnych, które są podane do wiadomości oferentów na etapie ogłaszanego postępowania konkursowego.

Oddział Wojewódzki NFZ wyjaśnił także, że brak dostępu do świadczeń okulistycznych na terenie Powiatu Kępińskiego od 1 stycznia 2017 r. został spowodowany rozwiązaniem zawartych umów na pisemny wniosek świadczeniodawców. Kolejny ogłoszony konkurs przez NFZ został zaś unieważniony, bowiem złożona oferta nie spełniała wymagań określonych w konkursie.

O wszelkich zmianach związanych z tą sprawą będziemy informować na bieżąco.