• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Aktualności
27 Listopad 2013
kategoria:
Aktualności
 

Czy wiecie, że nasze decyzje konsumenckie mają wpływ na losy ludzi, zwierząt, przyrody? Wybory, których dokonujemy podczas codziennych zakupów mogą wspierać działalność charytatywną, lokalny rynek, ekologiczne gospodarstwa rolne, lub też mogą być wykorzystane na działalność  niszczącą środowisko, na okrutne traktowanie zwierząt czy łamanie praw człowieka.

Tydzień Edukacji Globalnej (16-24 listopada) to coroczna międzynarodowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na problemy krajów Globalnego Południa*. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi: „Wybierz zrównoważony styl życia”. Obchody Tygodnia Edukacji Globalnej w Kępnie były przygotowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną i Stowarzyszenie Kulturalne EURO-ART, przy współpracy Stowarzyszenia Instytut Zachodni z Poznania, które koordynowało akcję w całej Wielkopolsce. W happeningu nt: świadomej konsumpcji brała udział 14 osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie. Młodzi ludzie wcześniej przygotowywali się do akcji uczestnicząc w dwóch różnych tematycznie warsztatach: z Edukacji Globalnej i warsztatach artystycznych, na których przygotowali całą akcję. Happening, został bardzo dobrze przyjęty przez mieszkańców miasta. Wielu z nich wykazało zrozumienie dla przedstawianych problemów. Wśród reakcji dominowało zaciekawienie, zrozumienie a nawet wzruszenie. Młodzież przebrana za kelnerów częstowała przechodniów towarami, które pochodzą z Krajów Globalnego Południa, lub do wytworzenia których użyto produktów pochodzących z tych krajów. Mieszkańcy byli przy okazji informowani o akcji, o celach Tygodnia Edukacji Globalnej i o warunkach w jakich pracują ludzie w krajach Globalnego Południa. Impreza, która odbyła się 19 listopada jest częścią obchodów, które mają miejcse w siedmiu miejscowościach w Wielkopolsce pod koordynacją Stowarzyszenia Instytut Zachodni z Poznania.

Najważniejszym wyzwaniem Tygodnia Edukacji Globalnej jest pokazanie współzależności pomiędzy nami i mieszkańcami Globalnego Południa, pokazywanie problemów wspólnych dla całej ludzkości, uświadomienie, że nasze codzienne zakupy, czy tego chcemy czy nie, mają wpływ na nasze życie i życie ludzi na drugim końcu świata. Dokonując świadomych wyborów konsumpcyjnych budujemy rzeczywistość taką, w jakiej chcielibyśmy żyć.

*Kraje globalnego Południa to kraje potocznie nazywane krajami rozwijającymi się, leżące na półkuli południowej, z paroma wyjątkami krajów wysoko uprzemysłowionych (np. Australii czy Nowej Zelandii).  W krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej mieszka większość ludności świata (wedle różnych danych od 2/3  do ¾ wszystkich mieszkańców świata). Wolimy używać nazwy „globalne Południe”, ponieważ nie jest ona wartościująca tak jak np. pejoratywne i nieaktualne określenie „Trzeci Świat” ani myląca jak nazwa „kraje rozwijające się” – często problem polega na tym, że kraje te się wcale nie rozwijają.

Sztuka wyzwala emocje – happening o świadomej konsumpcji w KępnieSztuka wyzwala emocje – happening o świadomej konsumpcji w KępnieSztuka wyzwala emocje – happening o świadomej konsumpcji w KępnieSztuka wyzwala emocje – happening o świadomej konsumpcji w Kępnie

do góry