Strona główna Aktualności
24 Kwiecień 2014
Z inicjatywy Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie oraz Starosty Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza, 22 kwietnia 2014 r. w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kępnie odbyły się I warsztaty w ramach Kępińskiego Partnerstwa Lokalnego na rzecz poprawy sytuacji młodzieży i tworzenia miejsc pracy w powiecie kępińskim „EDUKACJA – PRACA – RYNEK PRACY”.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele władz oraz organizacji instytucji lokalnych: członkowie Zarządu,  Powiatowej Rady Zatrudnienia, wójtowie Gmin Powiatu Kępińskiego, skarbnicy gmin, naczelnicy i kierownicy oświaty w powiecie i gminach, dyrektorzy szkół, doradcy zawodowi, przedstawiciele rodziców uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, młodzież uczącą się w szkołach powiatu kępińskiego, instytucje wspierające: naczelnik US, kierownik Cechu Rzemiosł Różnych w Kępnie, kierownicy Ośrodków Pomocy Społecznej,  pośrednik pracy Punktu Pośrednictwa Pracy OHP i Ośrodka Szkolenia Zawodowego w Kępnie, Lider Klubu Pracy w Bralinie, przedstawiciele sektora non profit, kierownik Centrum Edukacji i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych w Poznaniu oraz przedsiębiorcy z terenu kępińskiego.

Zaproszonych gości powitała Dyrektor PUP Iwona Rataj oraz Starosta Kępiński – Włodzimierz Mazurkiewicz, który podkreślił rolę partnerstwa, motywował do wspólnych inicjatyw i podejmowania nowych zadań służących rozwojowi powiatu kępińskiego.

W główną część spotkania wprowadziła Jadwiga Olszowska Urban – ekspert partnerstwa lokalnego, podkreślając jak bardzo ważny jest potencjał ludzki w kształtowaniu środowiska gospodarczego, przybliżyła możliwości i korzyści płynące ze wspólnego partnerstwa lokalnego oraz zaprezentowała dobre praktyki.  Podstawą działania powinna być właściwa diagnoza społeczna, tzn. określenie zasobów, potrzeb i problemów wraz z odpowiedzią na pytanie – jak te problemy rozwiązywać. Przewodnim tematem zajęć było zastanowienie się nad partnerstwem na rzecz edukacji, pracy i rynku pracy.

Aktualną sytuację na lokalnym rynku pracy ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży przedstawiła Dyrektor PUP, natomiast, Kierownik Oddziału Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych w Poznaniu przedstawił możliwości realizowanego w powiecie kępińskim projektu „Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych”.

Uczestnicy warsztatów pracowali nad „beczką” zasobów i problemów w powiecie kępińskim. Oceniali jaki jest dostęp do kapitału lokalnych firm, instytucji, samorządów, wszystko w celu poznania środowiska gospodarczego powiatu kępińskiego. Osoby pracujące w grupach zajmowały się diagnozą tutejszej infrastruktury, pracowały nad kapitałem ludzkim, czyli ustalały, jakich pracowników potrzebują firmy, jak im się tutaj żyje i jakie mają potrzeby.

Kolejne warsztaty odbędą się już 10 czerwca br.

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.