23 Październik 2023
 Wykres
28 miejsce Powiatu Kępińskiego w rankingu „Liderzy inwestycji”

W kategorii powiatów 28 lokata w Polsce i trzeci wynik w tej kategorii w Wielkopolsce.

Tak sklasyfikowany został Powiat Kępiński w najnowszej edycji rankingu wydatków majątkowych samorządów przygotowywane przez pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”.

Jest to znaczący awans w stosunku do poprzedniej edycji rankingu obejmującego lata 2019 -2021, gdzie powiat zajął 42 miejsce.

Zestawienie prezentuje aktywność inwestycyjną samorządów. Metoda rankingu jest niezmienna od lat, dzięki czemu pozwala analizować zmiany pozycji poszczególnych jednostek samorządowych. Autorami rankingu są prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, którzy pod uwagę wzięli całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (2020–2022).

Dla porównania analizując klasyfikację ościennych powiatów, Powiat Wieruszowski zajął 105 miejsce w rankingu, Powiat Oleśnicki 244 pozycję, Powiat Namysłowski – 247, a Powiat Ostrzeszowski 294 miejsce.