do góry
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
23 Listopad 2016
kategoria:
Aktualności

Apel
Starosty Kępińskiego
o zaniechanie spalania odpadów w kotłowniach.

W związku z trwającym obecnie sezonem grzewczym, a także napływającymi licznymi skargami dotyczącymi uciążliwości, takich jak zadymienie oraz gryzące i duszące powietrze, proszę o nie spalanie odpadów z płyt wiórowych i innych odpadów nasyconych lub pokrytych klejem, lakierem, a także plastikowych opakowań, folii, gum itp..
Spalanie ww. odpadów zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w zakładach powoduje wydobywanie się chorobotwórczych substancji. Do najgroźniejszych z nich należą dioksyny i furany, które powoli, ale skutecznie uszkadzają narządy wewnętrzne człowieka. Substancje te wdychane są razem z powietrzem, a gdy opadną do gleby, poprzez rośliny i zwierzęta znów trafiają do organizmu człowieka. Dioksyny, nawet w niewielkich ilościach, z czasem mogą przyczyniać się do powstawania chorób nowotworowych, uszkodzenia systemu odpornościowego, zmian w kodzie genetycznym, wzrostu przypadków bezpłodności, uszkodzeń płodu oraz poronień. Wyraźny wzrost poziomów stężeń ww. substancji oraz dwutlenku siarki, zanieczyszczeń pyłowych i benzoalfapirenu w powietrzu mogą więc wywołać nieodwracalne szkody nie tylko w środowisku w którym żyjemy, ale przede wszystkim w naszym organizmie. Dlatego też w celu ograniczenia ww. zagrożeń będą prowadzone wzmożone kontrole zarówno w zakładach (przez podległych mi pracowników Starostwa Powiatowego w Kępnie) jak i domowych kotłowniach (przez pracowników urzędów gmin).

Dla naszego wspólnego dobra, apeluję o zaniechanie spalania ww. odpadów zarówno w zakładowych, jak i przydomowych kotłowniach. Jednocześnie przypominam, że spalanie odpadów jest prawnie zabronione i zagrożone sankcją karną.

Kępno, dnia 18 listopada 2016 roku

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H