20 Sierpień 2008
Bezcenny dar - Akcja krwiodawstwa realizowana z wykorzystaniem ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda
W dniu 23 sierpnia od godz. 10.00 do godz. 16.00 przed Ratuszem na Kępińskim Rynku prowadzona będzie akcja krwiodawstwa. Chętni będą mogli oddać krew w specjalistycznym ambulansie Fundacji Ronalda MCDonalda. Organizatorem zbiórki jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu
Fundacja Ronalda McDonalda oprócz prowadzenia ogólnopolskiego programu ultrasonograficznych badań przesiewowych dzieci wykorzystuje swój specjalistyczny ambulans do prowadzenia akcji krwiodawstwa w wielu regionach i miastach Polski. Fundacyjny pojazd jest w pełni przystosowany do tego typu zbiórek krwi i po krótkiej adaptacji sprzętowej znakomicie służy jako mobilne centrum krwiodawstwa.
Zazwyczaj akcje krwiodawstwa prowadzone są w okresie wakacyjnym, kiedy gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na ten bezcenny dar a tradycyjni dawcy wyjeżdżają na urlopy. Zebrana krew w pierwszej kolejności trafia do lokali szpitali i placówek zdrowia, często tam, gdzie leczone są dzieci chorujące na nowotwory i choroby krwi.
Program krwiodawstwa z wykorzystaniem ambulansu fundacji prowadzony jest we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pod nadzorem Krajowego Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.
Fundacja Ronalda McDonalda prowadziła dotychczas akcje krwiodawstwa w kilkudziesięciu miastach Polski, m.in. w: Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Katowicach, Toruniu, Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie, Suwałkach, Chojnicach, Słupsku, Radomiu, Wałbrzychu, Świdnicy, Kostrzynie. Ambulans często obsługuje dawców w czasie masowych imprez sportowych i kulturalnych.