02 Sierpień 2017

Ponad 50 podmiotów świadczących usługi medyczne z obszaru województwa wielkopolskiego w tym Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie, jest partnerami projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Założeniem przedsięwzięcia: „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa” jest wdrożenie w objętych projektem jednostkach dwóch nowych e-usług tj. e-Rejestracja  i e-Dokumentacji.

Funkcjonalność usługi e-Dokumentacji zapewni pacjentom, którzy złożą wniosek, dostęp do własnych elektronicznych dokumentów medycznych. Ponadto możliwe będzie również udostępnienie elektronicznych dokumentów medycznych na poziomie podmiotów medycznych, które zostaną podłączone do systemu. Za pośrednictwem usługi e-Rejestracja pacjent będzie miał możliwość rejestracji on-line do świadczeń opieki zdrowotnej, monitorowania statusu na liście oczekujących, możliwość elektronicznej rezygnacji z wizyty oraz będzie powiadamiany o jej terminie.

Powstanie systemu uzupełni zakup niezbędnej infrastruktury technicznej tj. komputerów, serwerów, macierzy, drukarek i skanerów. Każda z jednostek medycznych otrzyma również niezbędne oprogramowanie. Projekt ma w konsekwencji umożliwić gromadzenie, przetwarzanie oraz wymianę elektronicznej dokumentacji medycznej pomiędzy podmiotami medycznymi objętymi wnioskiem o dofinansowanie.

Za realizację projektu odpowiada Samorząd Województwa Wielkopolskiego, współfinansuje go 29 powiatów w tym Powiat Kępiński. W ubiegłym roku na ten cel w budżecie powiatu zabezpieczono 330 883,00 złotych. Z uwagi na postęp prac związanych z projektem, Urząd Marszałkowski wystąpił do partnerów projektu z wnioskiem o konieczności zmian wysokości kwot zabezpieczonych w poszczególnych budżetach.

Na najbliższej sesji, która odbędzie się 10 sierpnia, radni podejmą uchwałę, która dostosuje wysokość wkładu własnego powiatu do rzeczywistych kosztów zadania. Zgodnie z danymi Urzędu Marszałkowskiego koszt udziału naszego powiatu w zadaniu wyniesie 259 690,70 złotych, co stanowi 15% całkowitego kosztu realizacji zadania w SPZOZ w Kępnie.

Realizacja projektu zgodnie z harmonogramem zakończy się w 2019 roku.