18 Listopad 2016

Z gośćmi z Malty spotkali się starosta Witold Jankowski, wicestarosta Grażyna Jany i naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu, Andrzej Jóźwik.

Starosta Kępiński Witold Jankowski podczas spotkania krótko scharakteryzował Powiat Kępiński, omówił także pracę placówek oświatowych, ze szczególnym uwzględnieniem ZSS w Słupi. W spotkaniu wzięła także udział dyrektor tej placówki, Beata Lebek.

Goście na pamiątkę pobytu w Powiecie Kępińskim otrzymali przygotowane przez Wydział Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu materiały informacyjne oraz powiatowe gadżety promocyjne.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu  Erazmus + w ZSS w Słupi w ramach akcji: „Edukacja włączająca i kształtowanie kompetencji uczniów szkół specjalnych" w terminie od 1.09.2016 r. do 30.06.2018 r.

Projekt, oparty na metodzie nauczania przez doświadczenie, skierowany jest do uczniów z niepełnosprawnościami i zakłada wykorzystanie uczenia się przez doświadczenie.

Uczniowie mają nabyć kompetencje społeczne i podstawowe umiejętności: podróżowania samolotem, dopasowania odzieży do pogody, nawiązania kontaktu z nowo spotkanymi osobami z odmiennego kulturowo środowiska. Udział uczniów w takim projekcie to wielka szansa rozwoju oraz wyrównanie szans nie tylko edukacyjnych.

W tracie trwania tych działań będą oni zdobywać informacje o atrakcjach turystycznych Malty i odwrotnie - Maltańscy uczniowie poznają nasz kraj. Mimo bariery językowej zostaną wykorzystane najnowocześniejsze techniki porozumiewania się, kontakt przez portale społecznościowe, dostępne aplikacje itp.

W projekcie weźmie udział 25 uczniów niepełnosprawnych, którzy wylecą w dwóch grupach na Maltę – położoną na Morzu Śródziemnym.

Jakość działań i rezultatów projektu będzie monitorowana i oceniana przez Narodową Agencję w Warszawie oraz Valletcie.

Dodatkowo odbędzie się także wymiana nauczycieli, w czasie której zostanie dokonana obserwacja i porównanie sposobów pracy na różnych przedmiotach i w czasie prowadzonych terapii. Mamy nadzieję, że międzynarodowe grono specjalistów znacząco wpłynie na jakość oferty edukacyjnej obu szkół partnerskich. W chwili obecnej w ZSS w Slupi przebywają nauczyciele ze szkoły specjalnej Guardian Angel School z Malty oraz przedstawiciel Ministerstwa Edukacji na Malcie - Randall R. Cilia.

To pierwsza międzynarodowa wymiana uczniów niepełnosprawnych w naszym powiecie, która ze względu na trudy podróży, zmianę klimatu, stan zdrowia uczniów jest wielkim wyzwaniem dla kadry pedagogicznej oraz rodziców. Świadczy to jednak też o wielkim zaangażowaniu nauczycieli w pracę na rzecz swoich uczniów.

Nie znaleziono galerii.