03 Kwiecień 2003
W ramach realizowanego zadania przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego "całkowita likwidacja 26 starych składowisk odpadów niebezpiecznych ­ mogilników zawierających przeterminowane środki ochrony roślin i opakowania po nich", 21 marca 2003 firma SEGI-AT Sp. z o.o z Warszawy przystąpiła do likwidacji mogilnika w miejscowości Przybyszów (gmina Kępno, powiat kępiński) zaliczanego do obiektów szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi.

Po zdjęciu nakładu ziemnego okazało się, że mogilnik stanowią 23 studnie z kręgów betonowych, w których znajdują się środki chemiczne oraz opakowania. Badania wykazują, ż poza studniami dokonywano również palenia opakowań po środkach chemicznych oraz składowano inne odpady takie jak sole hartownicze.

Aktualnie trwają prace wydobywcze, zawartości z poszczególnych komór i przeładunek do metalowych beczek. Po skompletowaniu i przygotowaniu do transportu zostaną przewiezione do spalarni na terenie Niemiec.  Od 24 marca do 3 kwietnia łącznie zostało wywiezionych 154 tony odpadów. Dokładna ilość  będzie znana po ich wydobyciu i przeładunku do beczek. W ramach prowadzonych prac rozebrane zostaną również betonowe studnie i wraz ze skażoną glebą wywiezione na składowisko odpadów niebezpiecznych. Następnie teren zostanie uzupełniony nowym gruntem i po rekultywacji nastąpi zalesienie tego terenu.

Całkowity koszt likwidacji mogilnika szacowany jest na 2.930.000 zł z tego Powiatowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pokryje 146 500 zł co stanowi 5% kosztów. Pozostałe koszty pokrywane są w 60% przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz w 35% przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem dalszych badań i obserwacji zostaną na stałe zamontowane piezometry, poprzez które pobierane będą próby wód do badań analizy stopnia zanieczyszczenia.