27 Sierpień 2019

Od 3 do 7 czerwca br. nauczyciele przedmiotów zawodowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie przebywali we włoskim Rimini.

W dniach od 3 do 7 czerwca 2019 r. czterech nauczycieli Technikum Nr 1 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalych Nr 1 w Kępnie w ramach realizacji projektu pt. „Na podbój Europy – czyli europejska jakość kształcenia zawodowego” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe  wzięło  udział w job shadowig w miejscowości Rimini we Włoszech.

Nauczyciele dzięki programowi mogli poznać system kształcenia we Włoszech oraz zdobyć wiedzę na temat zatrudnienia zawodowego w branży ekonomicznej i gastronomicznej za granicą oraz podwyższyć swoje umiejętności językowe. Mobilność mała ułatwić przejście z etapu nauki do praktyki. Nauczyciele wzięli udział w obserwacji pracy włoskiej szkoły Istituto Tecnico Economico Statale „R. Valturio” w Rimini oraz w restauracji LA CAPPA RISTORANTE_PIZZERIA DI BULDRINI MASSIMO.

Oficjalne, bardzo ciepłe przyjęcie nauczycieli z Kępna i zapoznanie ich z bogatym programem szkolenia grupy nastąpiło pierwszego dnia po przylocie i zapoczątkowało bardzo pracowity tydzień. Pedagodzy uczestniczyli m.in. w seminarium, które wskazało podobieństwa i różnice pomiędzy systemami szkolnictwa w Polsce i we Włoszech. Spotkanie w szkole ekonomicznej było okazją do poznania pracy w tamtejszej placówce. Łącząc przyjemne z pożytecznym, w miarę możliwości czasowych, nauczyciele z kępińskiej szkoły zwiedzali również włoskie malownicze miasteczka, by powrócić z bagażem doświadczeń i akumulatorami naładowanymi chęcią do zmian. Zapewne wkrótce będą one widoczne w ich codziennej pracy.

W ostatnim dniu pobytu nauczyciele wzięli udział w ramach przygotowania kulturowego w wycieczce do Wenecji. Był to miły i kulturalny akcent wizyty we Włoszech.

Nad poprawnym przebiegiem wizyty czuwała z ramienia szkoły koordynator projektu Agnieszka Krysiak i Anna Gawrońska natomiast z ramienia partnera projektu firma Sistema Tourismo.

Projekt został w całości sfinansowany z funduszy UE ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe