12 Wrzesień 2013

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie już po raz drugi uczestniczy w akcji „Narodowe Czytanie”. Rok temu przypomnieliśmy sobie strofy „Pana Tadeusza”, w tym roku zaplanowano wspólne czytanie utworów Aleksandra Fredry. Impreza na dziedzińcu biblioteki rozpoczęła się inscenizacją opartą na utworach komediopisarza. W wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 zobaczyliśmy fragmenty „Ślubów Panieńskich" i „Zemsty”. Opiekunem  teatralnej grupy młodzieży jest Weronika Gałecka. Utwory Fredry czytali również: Marek Kowalski – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Zenon Kasprzak – Radny Powiatowy, Maria Adamek i Janina Gorzendowska członkinie Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego.

W wydarzeniu wzięli udział członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie, Stowarzyszenie Zielony Parasol, Stowarzyszenie Kulturalne Euro-Art, mieszkańcy miasta.

Na dziedzińcu biblioteki można było obejrzeć wystawę pt.: „Fredrowskie akcenty z Siemianic". Od  godz. 9.00 do 18.00 w Bibliotece Powiatowej można było ostemplować swój egzemplarz dzieł Fredry okolicznościową pieczęcią, która została specjalnie na tę okazję przysłana do biblioteki z Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tym roku mija dwieście dwadzieścia lat od narodzin Aleksandra Fredry.

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.