15 Kwiecień 2024
wirtualne społeczeństwo
Nasza zdolna młodzież

Uczniowie ZSP nr 1 w Kępnie w ramach X ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii, pod opieką Pani Iwony Idzikowskiej, realizują dwa projekty społeczne „Z nami się nie boisz” oraz „Wirtualne społeczeństwo”.

Zwolnieni z Teorii to pierwsza i jedyna w Polsce praktyczna olimpiada oparta na Metodzie Prawdziwych Projektów, czyli autorskiej adaptacji programu stworzonego na Harvardzie, tzw. The Field Method. Olimpiada wspierana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest dla każdego, kto chce zdobyć doświadczenie w realizacji swoich pomysłów, dostać się na studia, czy zdobyć lepszą pracę.

Projekt społeczny „Wirtualne społeczeństwo” realizowany przez uczniów technikum informatycznego, w składzie: Michał Dziewięcki, Maciej Gasztych, Filip Parzonka, Szymon Rubiszewski, jest odpowiedzią na problem osób wykluczonych z życia publicznego.

Ludzie, którzy na co dzień nie mogą swobodnie odwiedzać dóbr kulturowych, zabytków, a także nie mają możliwości obserwowania zmieniającej się okolicy czują się ograniczeni życiowo. Powody mogą być różnorakie, jak na przykład niepełnosprawność, fobie społeczne, podeszły wiek, czy też zaburzenia nerwicowe. Bez względu jednak na samą przyczynę, każdy, bez najmniejszego wyjątku powinien mieć dostęp do świata zewnętrznego.

Celem chłopców jest ułatwienie dostępu do obiektów oraz miejsc na terenie powiatu kępińskiego oraz jego okolic.

Projekt spotkał się z dużą aprobatą ludzi, którzy uwierzyli w założenia oraz powodzenie projektu.

Patroni poprzez dofinansowanie działań młodzieży okazali duże wsparcie sprawczej grupie, a także pokazali, że stworzenie wirtualnej rzeczywistości ma sens. Olimpiadę wspierają znane i cenione na rynku krajowym firmy wybierając nieliczne inicjatywy, wśród tysięcy projektów z całej Polski, które według nich wyróżniają się i zasługują na uwagę.

Niebywałym wyróżnieniem dla uczniów był udział w zjazdach w siedzibach dwóch firm AutoPay w Sopocie oraz Capgemini w Katowicach. Były to wykłady z przedstawicielami firm, wykładowcami akademickimi z warszawskiej SGH oraz pracownikami Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Projektowiczów doceniła również firma Emitel, która zaprosiła na rozwojowe szkolenia online.

W realizacji ciekawych ujęć z powietrza pomaga dron ufundowany przez Powiat Kępiński, który jest Patronem projektu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!