12 Listopad 2008

Obchodny związane z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczęły się Mszą Św. za ojczyznę w Kościele p.w. Św. Marcina w Kępnie. Następnie delegacje wyruszyły spod siedziby Starostwa Powiatowego w Kępnie na Rynek, gdzie pod pomnikiem Bohaterów Walk o Wolność i Demokrację złożone zostały wieńce. W okolicznościowym przemówieniu Starosta Kępiński Jerzy Trzmiel podziękował wszystkim zebranym za przybycie. Podkreślił, że „spotykamy się, po to aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się II Rzeczpospolita. Jako naród odzyskaliśmy wtedy swoją suwerenność. Staliśmy się Państwem, które w błyskawicznym tempie włączyło się w krwioobieg ówczesnego świata. Zawdzięczamy to wysiłkowi kilku pokoleń, których najlepsi przedstawiciele nigdy nie zapomnieli znaczenia takich pojęć, jak ojczyzna czy patriotyzm”. Po uroczystościach pod pomnikiem zgromadzeni przedstawiciele organów samorządowych, organizacji społecznych, kombatanckich, inspekcji i straży oraz młodzieży szkolnej udali się do kina „Sokolnia” gdzie młodzież z LO Nr I wraz z Chórem Powiatowym przeniosła zebranych do roku 1918. W wykonaniu młodzieży usłyszeć można było wiązankę wierszy i pieśni patriotycznych. Przewodnim utworem akademii była piosenka Marka Grechuty p.t. „Wolność” i słowa które zapadną w pamięci obecnych:

„Bo wolność - to wśród mądrych ludzi żyć

Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście

Wolność - to wśród życia gór i chmur

Poprzez każdy bór i mur znać przejście”