09 Sierpień 2022
Powiatowy Urząd Pracy
PUP w Kępnie najlepszy w kraju

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej co roku bada skuteczność powiatowych urzędów pracy, uwzględniając sześć instrumentów, do których należą: staże, szkolenia, prace interwencyjne, roboty publiczne, dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej oraz środki na wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy.

Średnia wartość wskaźnika efektywności zatrudnieniowej osiągnięta za 2021 r. w skali kraju wyniosła 84,51%, z kolei średnia wartość wskaźnika efektywności kosztowej wyniosła 16,6 tyś zł. Tak więc do najważniejszych, ocenianych efektów działań aktywizacyjnych Powiatowych Urzędów Pracy należy podjęcie i utrzymanie zatrudnienia przez osoby bezrobotne, a także stosunkowo niskie koszty poniesione z tego tytułu.

Pod tym względem Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie uplasował się na I miejscu w Polsce z uwagi na trwałe wprowadzenie osób bezrobotnych na rynek pracy tj. aż 99% (tzw. efekt zatrudnieniowy) przy średnio koszcie na 1 bezrobotnego na poziomie 11,4 tyś zł. (tzw. efekt kosztowy).

Urząd w 2021 r. realizował ogółem 3 projekty, z czego 2 współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ogółem na aktywizację zawodową w 2021r. wydatkowano ponad 4,5 mln zł, z czego 76% stanowiły środki dodatkowo pozyskane. Udało się zaktywizować 360 osób bezrobotnych poprzez różnorodne finansowane usługi i instrumenty runku pracy. Dodatkowo 787 pracowników przeszkolono w ramach kształcenia ustawicznego ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że oferta Urzędu oprócz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych koncentrowała się również na wsparciu firm przed likwidacją miejsc pracy lub samych przedsiębiorstw dotkniętych negatywnymi skutkami COVID-19. Urząd w 2021r. w ramach Tarczy Antykryzysowej zrealizował ponad 1,2 tyś wniosków, na podstawie których do kępińskich przedsiębiorców trafiło ponad 6 mln zł (łącznie w ramach Tarczy Antykryzysowej PUP w 2020r. i 2021r. wydatkował ponad 44 mln zł).

Dyrekcja i pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie dziękują wszystkim partnerom: przedsiębiorcom, pracodawcom współpracującym z Urzędem, a także osobom bezrobotnym korzystającym ze wszelkiego wsparcia, za dotychczasową współpracę.