17 Wrzesień 2013

Dnia 15 września 2013 r. na ternie boiska sportowo – rekreacyjnego w Piaskach odbyły się Dożynki Powiatowo – Gminne, których organizatorem było Starostwo Powiatowe w Kępnie i Urząd Gminy Łęka Opatowska.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta polowa, której przewodniczył ks. Proboszcz Marian Biesiada. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy z bryczkami, maszynami rolniczymi i przygotowanymi przez mieszkańców wsi Piaski inscenizacjami przejechał główną ulicą wsi.

Oficjalną część dożynek rozpoczęło złożenie przez starostów dożynkowych i wójtów z poszczególnych gmin na ręce gospodarzy: Starosty Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza i Wójta Gminy Łęka Opatowska Witolda Jankowskiego wieńców i chlebów dożynkowych. Po przedstawieniu starostów dożynkowych z poszczególnych gmin głos zabrali gospodarze dożynek podkreślając w swoich wystąpieniach istotę pracy rolników.

Podczas uroczystości nie zabrakło również Obrzędu Wieńca i Chleba, gdzie na ręce starosty i wójta p. Sylwia Skiba i p. Marek Skąpski – tegoroczni Starości Dożynkowi złożyli wieniec i chleb. Po obrzędzie władze symbolicznie podzieliły się chlebem z przybyłymi gośćmi oraz mieszkańcami Piasek. Obrzędom towarzyszył śpiew Chóru Echo z Koła Emerytów i Rencistów w Łęce Opatowskiej.

Podczas części oficjalnej wręczono także odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczenia wręczono: p. Marii Hadryś, p. Marianowi Jędreckiemu, p. Stanisławowi Kamińskiemu, p. Tadeuszowi Krzymińskiemu, p. Ignacemu Mońce i p. Józefowi Skąpskiemu.

W czasie uroczystości wręczono również nagrody w związku ze zorganizowanym w bieżącym roku już  13 konkursem dla sołtysów Powiatu Kępińskiego pt. ”Sołtys liderem – propagatorem bezpiecznej pracy”. W XIII edycji tegorocznego konkursu wyłoniono następujących laureatów i przyznano:

I miejsce – Pani Lucynie Sip – sołtys wsi Działosze;

II miejsce – Panu Romanowi Mejza – sołtysowi wsi Grębanin Kolonia I

III miejsce równorzędnie – Panu Zenonowi Noculak – sołtysowi wsi Marianka Mroczeńska, Panu Tadeuszowi Osada – sołtysowi wsi Lipie, Panu Krzysztofowi Zawada – sołtysowi wsi Zgorzelec.

Dla laureatów nagrody ufundowali współorganizatorzy konkursu, to jest:

1. Pan Włodzimierz Mazurkiewicz – Starosta Kępiński;
  2. Państwowa Inspekcja Pracy Oddział w Ostrowie Wielkopolskim;
  3. Wielkopolska Izba Rolnicza;
  4. Senator RP – Pani Andżelika Możdżanowska.

Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łęce Opatowskiej.

Na zakończenie wójt Gminy Łęka Opatowska – Witold Jankowski zaprosił wszystkich do stołu dożynkowego, na którym znajdowało się specjalnie przygotowane na tą okazję „swojskie jadło”.

Gwiazdą wieczoru była „Mona Lisa”, której występ zapewnił dobrą zabawę oraz zgromadził liczną publiczność. Po koncercie odbyła się zabawa taneczna na świeżym powietrzu.

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.