28 Grudzień 2016

W dniu 14 grudnia  2016 r. odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy, które prowadził Przewodniczący Wiktor Gruszka.

W obradach udział wzięli: Starosta Kępiński - Witold Jankowski, Dyrektor PUP Iwona Rataj, Czesław Balcerzak – reprezentujący samorząd gminy Rychtal, Grzegorz Hadzik – reprezentujący samorząd gminy Trzcinica, Piotr Psikus – reprezentujący samorząd miasta i gminy Kępno, Marek Wróbel – przedstawiciel Pracodawców, Czesław Kokot – Przedstawiciel Forum Społeczno Gospodarczego, Barbara Łuczak –  przedstawiciel związków zawodowych, Grzegorz Grzunka – przedstawiciel organizacji pozarządowych, Roman Taborski – przedstawiciel izby rolniczej.

Kierownik Działu Organizacyjno Administracyjnego Adrian Ambrozik przedstawił sytuację na koniec listopada na lokalnym rynku pracy. Stopa bezrobocia uzyskała rekordowo niski poziom 2,3%. Aktualnie w rejestrze PUP w Kępnie zarejestrowane są 682 osoby bezrobotne, wśród których aż 85 % nie ma  prawa do zasiłku. Nadal w trudnej sytuacji na lokalnym rynku pracy pozostają osoby – z terenów wiejskich, bezrobotne kobiety (61% ogółu zarejestrowanych) i młodzież do 30 roku życia.

Członkowie Rady zapoznali się również z informacją dot. bieżącego funkcjonowania PUP w Kępnie, jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali przesunięcia w planie finansowym Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego które zostały dokonane przez Komisję Kwalifikacyjną ds. programów Rynku Pracy w ramach „Traktatu Zaufania”. W efekcie podjętych działań z rożnych form aktywizacji skorzystało 32 bezrobotnych więcej niż planowano. Ogółem w roku bieżącym na aktywizację zawodową PUP posiadał w dyspozycji ponad 5 mln 200 tys. złotych, z czego ponad 70% to środki pozyskane przez Urząd dodatkowo.

Przewodniczący Rady pogratulował Dyrektor PUP oraz Staroście skutecznie pozyskiwanych dodatkowo środków zewnętrznych na aktywne przeciwdziałanie bezrobociu oraz  prowadzenia szeregu inicjatyw i przedsięwzięć wpływających na wsparcie lokalnych pracodawców w tworzeniu nowych stałych miejsc pracy.

Tematem posiedzenia były również zadania w zakresie podejmowania pracy przez cudzoziemców na terenie Powiatu Kępińskiego. W dalszym ciągu rośnie skala zatrudnienia cudzoziemców w powiecie kępińskim, przede wszystkim w ramach tzw. procedury uproszczonej – w 2016 r. zarejestrowano ponad 5.500 oświadczeń. Najwięcej cudzoziemców, którym pracodawcy powierzają zatrudnienie w powiecie kępińskim, to obywatele Ukrainy, bowiem aż 98,9% stanowią obywatele tego kraju. Na dzień rejestracji Oświadczeń, 2.613 cudzoziemców posiadało już wizy lub zezwolenia, pozostała liczba zarejestrowanych oświadczeń dotyczyła bowiem osób ubiegających się dopiero o pracę i pobyt na terenie Polski. Dodatkowo do końca listopada 2016 r. na wniosek pracodawców powierzających wykonywanie pracy cudzoziemcom w ramach zezwoleń na pracę (tj. na okres do 3 lat), Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie wystawił 200 informacji o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawców obejmujące 541 osób.

Kolejne posiedzenie dot. m.in. podziału środków na rok 2017 zaplanowano na styczeń.

Nie znaleziono galerii.