23 Grudzień 2003
W dniu 22.12.2003 r. powołano Powiatowy Zespól Reagowania Kryzysowego. Głównymi zadaniami Zespołu będzie m.in. :
|n|
|n|-zapewnienie powszechnego ( zbiorowego ) bezpieczeństwa miejscowej ludności,
|n||n|-monitorowanie klęsk żywiołowych, katastrof przemysłowych oraz innych zdarzeń o podobnym charakterze i prognozowanie rozwoju sytuacji,
|n||n|-realizowanie procedur i programów reagowania w czasie stanu klęski żywiołowej,
|n||n|-planowanie wsparcia organów kierujących działaniami ratowniczymi na niższym szczeblu administracji publicznej,
|n||n|-przygotowanie warunków umożliwiających koordynację pomocy humanitarnej,
|n||n|-zapewnienie ludności akceptowanych warunków przeżycia w sytuacjach kryzysowych i stanach nadzwyczajnych, w tym wojennym.
|n|
|n|W poczuciu odpowiedzialności, na zaproszenie Starosty do współpracy w Zespole, stawili się wszyscy przedstawiciele jednostek mających wpływ na zapobieganie zagrożeniom mogącym wystąpić na terenie naszego Powiatu i prowadzenie akcji ratowniczych.
|n|Zespół pod kierownictwem Wicestarosty będzie składał się z 46 osób, pracujących społecznie lub w ramach obowiązków służbowych.
|n|Przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej istnieje Centrum Powiadamiania Ratunkowego – tel. 998, 78 224 56, a w przyszłości tel. 112, monitorujące każde zdarzenie mające znamiona katastrofy przemysłowej, drogowej czy anomalii pogodowych lub inne sytuacje.
|n|Koordynatorem prac organizacyjno planistycznymi zajmuje się Wydział Spraw Obywatelskich i Obronnych - Starostwa Powiatowego.