03 Grudzień 2020
ZPS #1 w Kępnie Wolni - nie uzależnieni
Wraz z początkiem grudnia ruszyła realizacja projektu „WOLNI – NIE UZALEŻNIENI”. Realizacja tego przedsięwzięcia możliwa jest dzięki pozyskanej przez Powiat Kępiński dotacji ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Celem realizacji projektu jest zwiększenie świadomości na temat szkód wynikających z używania substancji psychoaktywnych.

Jak podkreśla Starosta Kępiński Robert Kieruzal celem naszych działań jest kształtowania prozdrowotnej i prospołecznej postawy, w tym świadomego unikania substancji psychoaktywnych. Zależy nam by mówić o tym problemie z uczniami i ich otoczeniem, stąd sama formuła projektu polegająca na opracowaniu kampanii informacyjnej przez młodzież.

Do projektu włączyli się  uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie, głównie klas Technikum Reklamy, dla których może być to również praktyczna lekcja zawodu, jaki chcą wykonywać w przyszłości.

W efekcie powstaną spot informacyjny, ogłoszenia prasowe, materiały informacyjne, profil w mediach społecznościowych, w całości opracowane i zaprojektowane przez młodzież. Chodzi o to by spojrzeć na zjawisko uzależnień z ich perspektywy – kontynuuje starosta kępiński Robert Kieruzal.

Każda z form przekazu ma w założeniu dać odbiorcom nowe spojrzenie na tematykę uzależnień. Forma przekazu, jej dynamika i treść mają odpowiadać ludziom młodym.  Wypracowane formy przekazu będą w ramach projektu zaprezentowane w lokalnych mediach, wydana ulotka trafi do szkół. Konto na Facebooku, jak również zakładka tematyczna na stronie internetowej szkoły będą podstawą do kolejnych form edukacyjnych i informacyjnych związanych z profilaktyką uzależnień.

Tę część projektu uzupełnią konsultacje indywidualne z gronem specjalistów zatrudnionych w ramach projektu skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych. Założono udział pedagoga - terapeuty uzależnień, ratownika medycznego oraz psychologa.

W/w osoby prowadzić będą dyżury telefoniczne w łącznym wymiarze 30 godzin. W założeniu ma być to forma zapewniająca dyskrecję i bezpośredni kontakt uczniów ze specjalistami. Wszystkie szczegółowe informacje nt. godzin konsultacji na bieżąco publikowane będą na stronie internetowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie oraz profilu społecznościowym WOLNI - NIE UZALEŻNIENI.

Dodatkowo zaplanowano 10 godzin spotkań prelekcyjnych z uczniami. W związku z pandemią będą one realizowane również w formie zdalnej. Spotkania poprowadzą m.in. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w  Kępnie, lekarze, ratownicy medyczni, psycholodzy i terapeuci uzależnień.

Realizacja tak szerokiej gamy działań możliwa jest dzięki pozyskanej dotacji ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w kwocie 50 260 złotych w ramach zadania publicznego pn.: "Prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych, mających na celu zwiększenie świadomości na temat zachowań szkodliwych dla zdrowia i kształtujących prozdrowotny styl życia".

Finał projektu, wraz z prezentacją jego efektów zaplanowano na przełom 2020 i 2021 roku.