• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
27 Wrzesień 2013
kategoria:
Aktualności
 

W czwartek, 12 września Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie gościła w swoich progach  Marka de Skowrońskiego, syna Tadeusza Antoniego Skowrońskiego, wybitnego patrioty, dyplomaty, ostatniego właściciela majątku w Torzeńcu, który obecnie znajduje się poza granicami powiatu kępińskiego, ale jego przedwojenne losy nierozerwalnie związane były z Kępnem. Spotkanie zorganizowali członkowie Stowarzyszenia Socjum Kępno i Okolice wraz z Biblioteką Powiatową. Pan Marek przybył na spotkanie wraz z żoną. Pomysłodawcą zaproszenia Marka de Skowrońskiego do Polski był Mateusz Olejniczak, który zorganizował wizytę wspólnie z Sebastianem Gatnerem. Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona Tadeuszowi Skowrońskiemu i majątkowi w Torzeńcu.  W okresie PRL-u mieścił się tam PGR, później agencja rolna wydzierżawiała majątek dzierżawcom, którzy doprowadzili do jego zdewastowania. Obecny stan majątku budzi wiele zastrzeżeń i nasuwa pytanie - o ochronę miejsc, które tworzą naszą historię. Marek de Skowroński ostatni raz był w Torzeńcu 10 lat temu. Polskę opuścił gdy miał 1 rok, pomimo to świetnie mówił po Polsku. Przedstawił gościom historię swojej rodziny. Dla czytelników biblioteki powiatowej ofiarował trzy wydawnictwa dotyczące historii Torzeńca i rodziny Skowrońskich napisane przez jego ojca Tadeusza Skowrońskiego: „Szczęśliwe dni spędzone w Torzeńcu” - którą autor dedykował swojemu wnukowi Jankowi i „Pamiętniki 1914-1939” i „Wojna polsko-niemiecka widziana z Brazylii 1939 – 1940”. Spotkanie uatrakcyjniono pokazem archiwalnego filmu, który przybliżył gościom Torzeniec z lat przedwojennych. Majątek zaprezentował się tam jako nowoczesne, świetnie zarządzane gospodarstwo, choć Tadeusz Skowroński zarządzał nim za pomocą swojego księgowego z wielu placówek poza granicami Polski. Po II wojnie światowej jako przedwojenny polityk Tadeusz Skowroński nie mógł powrócić do Polski ze względu na czekające na niego represje. Posiadłość odwiedzał kilka razy jego syn Marek, który obecnie mieszka w Szwajcarii.

Na spotkanie z Markiem de Skowrońskim przybyli członkowie Stowarzyszenia Socjum Kępno i Okolice, wiceburmistrz Andrzej Tyra, wójt Gminy Doruchów, radna miejska Irena Sadek, Bolesław Grobelny prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, goście z Łęki Opatowskiej, członkowie Stowarzyszenia Euro-Art, członkowie Fan Klubu KKS Lech Poznań, przedstawiciele mediów.

Biografia Tadeusza Skowrońskiego

Tadeusz Antoni Skowroński (Thaddée Antoine de Skowronski, Tadeu Skowronski, pseud. Ludwik Karski, Tadeu Prus), właściciel majątku w Torzeńcu w okresie świetności tegoż, zięć budowniczego pałacu Jana Turno.
Urodzony 26 czerwca 1896 r. w Warszawie, zmarł 21 lutego 1986 r. we Fryburgu Szwajcarskim.
Od 1914 roku student we Fryburgu, patriota od wczesnych lat angażujący się w działalność dla Polski. Ochotnik w wojnie z bolszewikami w 1920 roku, dyplomata w służbie Rzeczypospolitej (we Francji, Włoszech, na Bliskim Wschodzie, w Belgii, Szwajcarii, Holandii i Brazylii), wreszcie emigrant polityczny po 1945 roku. Skowroński był uczestnikiem wielu ważnych wydarzeń i wiarygodnym świadkiem swoich czasów, które opisał w swoich pamiętnikach.

Spotkanie z Markiem de SkowrońskimSpotkanie z Markiem de SkowrońskimSpotkanie z Markiem de Skowrońskim

Spotkanie z Markiem de Skowrońskim

do góry