24 Wrzesień 2019

W poniedziałek 23 września Starosta Kępiński Robert Kieruzal wziął udział w obchodach                      55 rocznicy odzyskania Niepodległości Malty organizowanych przez ambasadę tego kraju.              W uroczystości staroście towarzyszyli Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego – Jolanta Jędrecka oraz dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem – Beata Lebek.

Zaproszenie do Ambasady Malty to efekt coraz ściślejszej współpracy zapoczątkowanej przez Zespół Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem z Guardian Angel Secondary Education Resource Centre z Malty. Współpraca szkół zainicjowana w 2016 roku przełożyła się na szereg inicjatyw i projektów realizowanych przy udziale środków programu Erazmus +. Dzięki temu organizowane są m.in. wymiany uczniów, a nauczyciele mogą rozwijać swoje kompetencje zawodowe. Współpraca to także wydarzenia kulturalne, jak choćby koncert muzyki poważnej z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, który odbył się w listopadzie ubiegłego roku w kościele św. Marcina w Kępnie.                  Przed publicznością zaprezentowała się Orkiestra The St Paul Chamber Ensemble z Malty wraz z towarzyszeniem chóru Rotondo parafii św. Ojca Pio w Poznaniu. Organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Apertus działające przy Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem, a także Ambasada Malty w Polsce.

Malta to jeden z najmniejszych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Wyspa na Morzu Śródziemnym odzyskała niepodległość 21 września 1964 roku stając się monarchią konstytucyjną w ramach Wspólnoty Narodów (Commonwealth), z Elżbietą II jako królową. Powyższe wydarzenie stało się podstawą do ustanowienia w tym kraju  święta państwowego.  Malta stała się republiką 13 grudnia 1974 roku co jest upamiętnione osobnym świętem - Dniem Republiki.