22 Luty 2012
21 lutego w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Kępnie z inicjatywy starosty Włodzimierza Mazurkiewicza odbyło się spotkanie organizacyjne, w trakcie którego powołano Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku Powiatu Kępińskiego. Starosta Kępiński otworzył spotkanie i przedstawił zgromadzonym prezentację wprowadzającą do tematyki UTW.  „Chciałbym zaprosić do realizacji projektu, który myślę, jest wart zaangażowania, wart naszej pracy i wysiłku. Kiedy rozpoczynałem swoją funkcję, miałem kilka pomysłów na to,  co można byłyby w naszym powiecie zrobić dobrego dla jego mieszkańców. Jednym z tych pomysłów był UTW. Mija rok, gdy zostałem Starostą Kępińskim i chciałbym zaproponować Państwu taką formułę aktywizacji seniorów w Powiecie Kępińskim. Rok 2012 ustanowiony został rokiem UTW pod honorowym patronatem Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej. Misja tego projektu jest prosta. Kształcenie ustawiczne dla seniorów, objęcie go systemową koordynacją oraz wsparciem ze strony państwa a także  integracja, spotkania, wzajemna pomoc, wolontariat” . Starosta Mazurkiewicz zwrócił uwagę na swoisty fenomen UTW w Polsce, nie mający sobie równych w Europie. Główną rolą UTW jest rozwój wiedzy, nabywanie  nowych umiejętności, rozbudzanie nowych  zainteresowań, podnoszenie świadomości uczenia się przez całe życie, satysfakcjonujące wypełnianie czasu wolnego, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, integracja społeczna, upowszechnianie nowego podejścia do starzenia się, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych. Członkowie UTW wspierają też seniorów poprzez pomoc psychologiczną, prawną, wolontariat, grupy wsparcia itp. samopomocowe działalności dla okresu tzw. „czwartego wieku”, tj. czasu postępującej niesamodzielności, wymagającej pomocy ze strony rodziny i osób trzecich. „Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie jest praca  emerytów dla emerytów” – mówił w swoim wystąpieniu Starosta. „Jest to wielopokoleniowe zadanie, do którego zapraszam osoby w każdym wieku”.  Pierwsze indeksy studenci seniorzy odbiorą w październiku, do tego czasu stowarzyszenie ma się ukonstytuować. Będzie to też czas na zbieranie członków. I chociaż nikt tutaj nikogo nie będzie egzaminował ani stresował sesją, to reszta będzie wyglądać, jak na normalnych studiach. Studenci zostaną podzieleni na sekcje, w zależności od zainteresowań, będą mieli wspólne wykłady oraz ćwiczenia w grupach, jak na zwykłej uczelni. Studia na UTW to jednak nie tylko zwykłe zajęcia, ale także wyjazdy do kina, teatru, opery czy na wycieczki krajoznawcze. Seniorzy uczący się na UTW robią niemal wszystko: od nauki języków, kursów komputerowych, po zajęcia z malarstwa, śpiewu. Większość UTW posiada patronat uczelni wyższych. „Przygotowując się do dzisiejszego spotkania rozmawiałem  z osobami, które mogą nam w tej materii pomóc. Chcielibyśmy skorzystać z Pomocy Leśnego Zakładu Doświadczalnego przy Uniwersytecie Przyrodniczym, rozpoczęły się również rozmowy z panem dziekanem Walczakiem z Filii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Kaliszu a także z profesorem Babiakiem z UAM w Poznaniu, który zapewniał mnie o pomocy w objęciu patronatu nad naszym uniwersytetem”
 Partnerami mogą być również instytucje kultury. Chciałbym, aby zaangażowały się w pracę UTW takie jednostki jak Biblioteka Powiatowa, PCPR, Liceum Ogólnokształcące w Kępnie. Mam również zapewnienie dyrektora Igora Michalskiego o tym, że  patronat nad tym przedsięwzięciem obejmie Teatr Kaliski”.
W trakcie spotkania jednogłośnie wybrany został Zarząd UTW. Prezesem Zarządu została Romana Muszyńska, funkcję wiceprezesa sprawować będzie Joanna Kaczorowska, członkowie zarządu to: Zuzanna Czworowska, Weronika Gałecka, Anna Leks, Urszula Oleś, Andrzej Jóźwik.