• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
07 Styczeń 2020
kategoria:
Aktualności
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Spotkanie z podopiecznymi Dziennego Domu „Senior+” w Perzowie, udział w uroczystości oddania do użytkowania windy w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie, a następnie wizyta w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Słupi pod Kępnem – tak wyglądała w skrócie wizyta minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg w powiecie kępińskim w piątek 3 stycznia. W wizycie minister Maląg towarzyszyli starosta – Robert Kieruzal i wicestarosta – Alicja Śniegocka, przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego - Jolanta Jędrecka i członek Zarządu - Marek Potarzycki.

Pierwszym punktem w piątkowym programie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg podczas wizyty w powiecie kępińskim był Dzienny Dom „Senior+” w Domasłowie w gminie Perzów. Tam szefowa MRPiPS spotkała się nie tylko z przedstawicielami władz lokalnych, ale przede wszystkim z seniorami.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć dzisiaj w spotkaniu z państwem w miejscu, który jak sądzę, stał się już dla wielu z Państwa takim drugim domem. Moja radość jest tym większa, gdyż ministerstwo, którym kieruję, przyczyniło się do powstania tej placówki w 2018 roku, przeznaczając środki z wieloletniego Programu „Senior+” na utworzenie, wyposażenie i codzienne funkcjonowanie klubu w kwocie ponad 330 tys. zł – mówiła minister Marlena Maląg.

Tylko w województwie wielkopolskim od 2016 do 2019 roku przeznaczono na tworzenie nowych  i dofinansowanie istniejących placówek ponad 14 mln złotych W województwie  wielkopolskim jest już 1718 miejsc w 67 domach i klubach „Senior+”.

Kolejnym punktem była wizyta w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie. Tam minister uczestniczyła w uroczystym oddaniu do użytkowania windy powstałej przy udziale środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

To szczególne miejsce i lokalizacja, bowiem z pomocy niesionej przez centrum może korzystać 1,5 tys. osób niepełnosprawnych i 56 rodzin działających na rzecz ponad setki dzieci przebywających w systemie rodzinnej pieczy zastępczej. Dostosowanie przestrzeni wspólnej do potrzeb osób niepełnosprawnych czy po prostu mniej sprawnych, starszych czy rodzin z dziećmi – to działania niezwykle ważne i potrzebne. Dostępność jest bowiem warunkiem dla funkcjonowania społeczeństwa i państwa prawdziwie przyjaznego wszystkim, szczególnie w miejscach, w których osoby czasem mniej samodzielne otrzymują pomoc – podkreśliła minister Marlena Maląg.

Następnie minister odwiedziła Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Kaliskiej w Słupi pod Kępnem. Jak podkreśliła, to bardzo ważne, by osoby niepełnosprawne miały przestrzeń i możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej. Służą temu m.in. właśnie warsztaty terapii zajęciowej.

Dzięki nim jesteśmy w stanie zaoferować większe wsparcie osobom, które mimo przeciwności losu, chcą wejść lub wrócić na rynek pracy. Chcą się rozwijać i uczyć samodzielności. Rok 2019 przyniósł zmiany, jeśli chodzi o dofinansowanie rocznego pobytu jednej osoby w warsztacie terapii zajęciowej – przypomniała minister.

 

do góry