16 Wrzesień 2016

W dniach 14-23.09.2016r. na terenie powiatu kępińskiego przebywa w ramach wymiany w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie grupa uczniów z niemieckiego Gimnazjum Ulricianum Aurich. Młodzieży towarzyszą dwie nauczycielki: Melanie Krawczyk oraz Wioletta Miśkiewicz.

Należy podkreślić, że wymiana między wspomnianymi placówkami trwa nieprzerwanie już od 1994 r., a prowadzą ją od samego początku germanistki z LO Nr I w Kępnie, Małgorzata Kopacka i dyrektor Danuta Stefańska. W ramach tej wymiany uczniowie i nauczyciele mieszkają w polskich lub niemieckich rodzinach, co stwarza obu stronom możliwość lepszego poznania warunków życia w Polsce lub Niemczech, a przede wszystkich zachęca uczestników wymiany do doskonalenia swoich umiejętności posługiwania się językami obcymi i współpracy w zespole.

W pierwszym dniu pobytu w Kępnie uczniowie i nauczyciele zapoznali się z systemem oświaty, uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w liceum.

W piątkowy ranek uczniowie i nauczyciele skorzystali z zaproszenia władz Powiatu Kępińskiego i przybyli do siedziby Starostwa. Zostali bardzo serdecznie przyjęci przez wicestarostę Grażynę Jany, sekretarza powiatu - Magdalenę Osadę i Naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu - Andrzeja Jóźwika. W spotkaniu wzięła udział również Andżelika Możdżanowska, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, która zaprosiła młodzież do odwiedzenia siedziby parlamentu w Warszawie.

Goście zostali poinformowani o zasadach funkcjonowania samorządu i uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Opowiedzieli o swoich planach na dalsze dni pobytu w Kępnie. Uczniowie obu szkół odwiedzą w następnych dniach Wrocław, Szklarską Porębę, Karpacz oraz mają chęć zdobycia najwyższego szczytu Karkonoszy, Śnieżkę. Wsparcia wymianie młodzieży polsko-niemieckiej udzieliła także Rada Rodziców liceum, poprzez organizację wspólnego spotkania integracyjnego.

Piątkowe spotkanie zakończyło się pamiątkowym zdjęciem oraz zaproszeniem na kolejną wizytę w Kępnie. Grupa młodzieży z Kępna uda się z rewizytą do Aurich w styczniu 2017r.

Nie znaleziono galerii.