• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
19 Sierpień 2022
kategoria:
Aktualności
  Uczestnicy uroczystości
 Uczestnicy uroczystości
Starosta Robert Kieruzal oraz Wicestarosta Alicja Śniegocka podczas wmurowania kamienia
 Poseł do Parlamentu Europejskiego Andżelika Możdżanowska oraz Starosta Robert Kieruzal podczas wmurowania kamienia
 Poseł do Parlamentu Europejskiego Andżelika Możdżanowska podpisuje akt erekcyjny oraz Starosta Robert Kieruzal
 Starosta Robert Kieruzal podpisuje akt erekcyjny
Wicestarosta Alicja Śniegocka podpisuje akt erekcyjny
Starosta Robert Kieruzal podczas przemówienia
 Poseł na Sejm RP Katarzyna Sójka, Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz, asystent Posła na Sejm RP Jana Mosińskiego- Łukasz Wolski, Członek Zarządu Powiatu Kępińskiego Renata Ciemny, Wicestarosta Powiatu Kępińskiego Alicja Śniegocka oraz pozostali goście
 
Wmurowanie aktu erekcyjnego w Grębaninie

W piątek 19 sierpnia 2022 r. w Grębaninie odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej siedziby Oddziału Leczniczo-Rehabilitacyjnego. Prace przy budowie tego obiektu ruszyły w maju tego roku i odbywają się zgodnie z harmonogramem, a inwestycja ma być zakończona do 30 listopada przyszłego roku.

Podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego to jeden z najważniejszych elementów każdej inwestycji budowlanej, stąd w uroczystości wzięli udział przedstawiciele rządu, władz wojewódzkich i samorządowych. Wśród gości znaleźli się Andżelika Możdżanowska – poseł do Parlamentu Europejskiego, Katarzyna Sójka – poseł na Sejm RP, reprezentująca Wojewodę Wielkopolskiego Liwia Polcyn – Nowak dyrektor Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Agnieszka Pachciarz – dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Starosta Kępiński Robert Kieruzal - po wielu miesiącach przygotowań, dopinania projektu budowlanego, uzyskaniu wszelkich niezbędnych uzgodnień i pozwoleń, przeprowadzeniu procedury przetargowej ruszyła budowa nowego Oddziału Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Grębaninie. O potrzebie rozbudowy tego miejsca mówiono od kilku dekad. Zawsze przeszkodą był brak dokumentacji oraz co szczególnie istotne brak wystarczających środków finansowych umożliwiających podjęcie tego zadania.

Staraniem Zarządu Powiatu Kępińskiego temat potraktowano od samego początku kadencji priorytetowo. Najtrudniejszym elementem było pozyskanie środków zewnętrznych bez których temat ten byłby niemożliwy do udźwignięcia przez Powiat Kępiński. Finalnie udało się pozyskać dwie dotacje. Pierwsza to środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 7 milionów złotych, druga to środki funduszu przeciwdziałania COVID-19 w  kwocie 5,5 miliona złotych. Należy również podkreślić, że swój udział w zadaniu mają również samorządy gminne.

W 2021 roku zatwierdzona zastała pełna dokumentacja projektowo-kosztorysowa. W tym roku rozpisany został przetarg nieograniczony, którego zwieńczeniem było podpisanie 17 maja umowy z wykonawcą zadania tj. Kępińskim Przedsiębiorstwem Budownictwa Handlu i Usług "PBK" sp z o.o. Wartość zadania to 20 344 791,26 złotych.

Finalnie w Grębaninie obok zabytkowego budynku Oddziału Leczniczo-Rehabilitacyjnego powstanie nowy dwukondygnacyjny budynek o tożsamej funkcji, który będzie połączony z budynkiem istniejącym za pomocą łącznika Zakres zadania obejmuje także projekt zagospodarowania terenu. Nowy budynek położony będzie na północ w stosunku do budynku.

Powierzchnia zabudowy to 1911,80m², w tym budynek leczniczo-rehabilitacyjny - 1780,00m²i łącznik 131,80m². Parter nowego budynku został zaplanowany jako stricte część usługowa, dostępna zarówno dla pacjentów zakwaterowanych w ośrodku, jak i dla przyjezdnych pacjentów jednodniowych i podzielona na trzy strefy funkcjonalne:

1) Strefa kinezyterapii z gabinetami masażu i wejściem głównym

2) Strefa fizykoterapii

3) Strefa personelu z częścią techniczną

Piętro zaplanowano jako typowy oddział łóżkowy dla pacjentów, w którym znalazły się 23 pokoje jedno, dwu i trzyosobowe z łazienkami, mieszczące w sumie 48 osób. Dodatkowo na tym poziomie, w osobnej strefie, zaprojektowano 3 izolatki. Na granicy strefy oddziału łóżkowego i strefy z izolatkami zaprojektowano dyżurkę pielęgniarską z pokojem przygotowawczym, magazyn czysty, magazyn na sprzęt medyczny oraz pomieszczenie porządkowe i brudownik. Całość uzupełnia świetlica zlokalizowana nad wejściem głównym do budynku oraz kuchenka oddziałowa z aneksem kuchennym dla pacjentów.

do góry