01 Grudzień 2016

W dniu 30.11.2016 r. o godz. 1100 w Starostwie Powiatowym odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w celu omówienia najważniejszych zagadnień i problemów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom Powiatu Kępińskiego.

Takie rozwiązanie usprawniło proces wymiany informacji między Powiatowym Zespołem Zarzadzania Kryzysowego a Komisją Bezpieczeństwa i Porządku.

Pierwszym tematem posiedzenia było przygotowanie Powiatowego Zarządu Dróg w Kępnie do sezonu zimowego 2016/2017. Dyrektor PZD w Kępnie szczegółowo omówił stan przygotowania do sezonu zimowego pod względem bezpieczeństwa na drogach powiatowych, podał dane firm które będą się zajmowały zimowym utrzymaniem dróg, wyjaśnił sposób działania oraz podał dane osób upoważnionych do uruchamiania akcji zimowej.

Następnie przedstawiona została tabela kontaktów z podmiotami odpowiedzialnymi za zimowe utrzymanie dróg w całym Powiecie Kępińskim. W tabeli zostały zawarte nazwy oraz numery telefonów kontaktowych do firm które będą się zajmowały zimowym utrzymaniem dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych oraz gminnych znajdujących się na terenie powiatu.

Przygotowanie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie na przyjęcie zwiększonej liczby osób wymagających hospitalizacji w związku z okresem zimowym przedstawił w swojej wypowiedzi z-ca Dyrektora SPZOZ w Kępnie.

Dodatkowo zaprezentowany został wykaz ośrodków interwencji kryzysowej oraz rejestr placówek zapewniających miejsca noclegowe na terenie województwa wielkopolskiego.

Kolejnym punktem obrad była wypowiedź Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na temat przeciwdziałania wystąpieniu katastrof budowlanych będących skutkiem zalegania śniegu i lodu na dachach budynków wielkopowierzchniowych.

Na posiedzeniu został także przedstawiony raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Stan przygotowania Państwa do sezonu zimowego 2016/2017”.

Podczas obrad omówiono wnioski po przeprowadzonym treningu powiatowego systemu wykrywania i alarmowania oraz wczesnego ostrzegania (SOA) który odbył się na terenie powiatu w dniu 24.11.2016 r.