25 Maj 2016

Dnia 24 maja 2016 roku w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie odbyła się Biesiada Literacka podczas której w gronie młodych twórców podsumowano XVI edycję powiatowego konkursu pn. "Szkolne próby literackie". Organizatorami byli: Wydział Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Kępnie oraz ZSP Nr 1 w Kępnie. Założeniem tego konkursu jest pobudzenie wrażliwości i wyobraźni poetyckiej, wyzwolenie odwagi do odsłonięcia własnych przeżyć wewnętrznych oraz promowania talentów literackich młodzieży naszego regionu.

Podczas wspólnego biesiadowania w montażu słowno-muzycznym młodzież zaprezentowała naszą noblistkę w dziedzinie literatury - Wisławę Szymborską, bowiem w tym roku mija 20 lat od wręczenia Nagrody Nobla. Z tej okazji przygotowano wystawę, która ukazuje wiele ciekawostek i wydarzeń z życia poetki oraz okolicznościowy folder. Piosenki do słów Wisławy Szymborskiej wykonała młodzież pod kierunkiem Katarzyny Grabickiej. Na tą ucztę literacką wypieki przygotowali uczniowie z klasy gastronomicznej według receptury Beaty Ludwikowskiej. Całą uroczystość przygotowali Maria Cierlak, Aleksandra Kowalek, Danuta Wabnic i Dariusz Baranowski. Jak co roku Starostwo Powiatowe ufundowało nagrody dla laureatów, wyróżnionych i uczestników konkursu a Rada Rodziców dofinansowała Biesiadę.

Na Biesiadę, jak każe obyczaj, zaproszono gości. Na uroczystości byli: Wicestarosta Grażyna Jany, Przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Stanisław Baliński, Naczelnik Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Marcin Wiśniewski, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej Marian Lorenz, dyrekcja ZSP Nr 1, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorzy bibliotek pozaszkolnych, opiekunowie uczestników oraz szerokie grono miłośników poezji i prozy.

Do jury debiutów poetyckich zaproszono regionalnych twórców, którym poezja jest bardzo bliska: Krzysztof Rębowski - poeta, prozaik, mieszka w Słupi pod Kępnem, Monika Banaś - poetka, mieszka w Baranowie, Mirosław Kurzawa - pisze utwory poetyckie, mieszka w Hanulinie.

W tej edycji swoje prace nadesłało 9 uczestników. Na ten literacki apel odpowiedziała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie oraz młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie. Każdy z młodych twórców występował pod pseudonimem. Tak zakodowane utwory czytało powołane przez organizatorów jury. Nad uczestnikami od pierwszej edycji konkursu czuwa muza Erato - opiekunka poezji miłosnej, do której poeci zwracają się z prośbą o natchnienie.

Jury wyłoniło trzech laureatów: Kinga Szych kl. I LO b ZSP nr 1, Weronika Łuźniak kl. II  LO b ZSP nr 1, Krystian Kossarzecki kl. II d LO im. mjr H. Sucharskiego, oraz przyznało jedno wyróżnienie: Kinga Szczupak kl. I TE ZSP nr 1.

Podczas wspólnego biesiadowania każdy z uczestników miał okazję przedstawić dowolny utwór poetycki lub fragment prozy ze zgłoszonego do konkursu zestawu. W trakcie indywidualnych rozmów z jury konkursu młodzież otrzymała cenne wskazówki dotyczące warsztatu pisania.

Tradycyjnie, jak co roku, dyrektor szkoły Bogumiła Drobina wręczyła antologię poezji i prozy młodych twórców, będącej pokłosiem XV edycji konkursu poetyckiego, zebraną i opracowaną przez Danutę Wabnic, dyrektorom szkół i Starostwu Powiatowemu.

Podczas uroczystości Wicestarosta Grażyna Jany w imieniu Starosty Kępińskiego Witolda Jankowskiego wręczyła kwiaty oraz list gratulacyjny Marii Cierlak z okazji 45-lecia pracy.

Wszystkim debiutującym, zdobywającym pierwsze doświadczenia twórcom, życzymy entuzjazmu i optymizmu, przekonania, że dar tworzenia gwarantuje pogodę ducha i radość czerpaną z codziennych doświadczeń oraz powodzenia w pisaniu.

Nie znaleziono galerii.