25 Maj 2022
Wręczenie nagród
W trakcie powiatowego konkursu poetyckiego
Danuta Wablic, Aleksandra Kowalek
XXI edycja ,,Szkolnych Prób Literackich w ZSP Nr 1 w Kępnie.

24 maja 2022 roku w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie odbyła się Biesiada Literacka, na której w gronie młodych twórców podsumowano XXI edycję powiatowego konkursu poetyckiego pn. "Szkolne Próby Literackie". Organizatorami są Starostwo Powiatowe i ZSP Nr 1 w Kępnie. Jak co roku nagrody w postaci bonów pieniężnych dla laureatów, wyróżnionych i uczestników konkursu ufundowało Starostwo Powiatowe, a Rada Rodziców ZSP Nr 1 dofinansowała Biesiadę Literacką. Całą uroczystość przygotowali: Danuta Wabnic, Aleksandra Kowalek oraz Dariusz Baranowski.

Założeniem tego konkursu jest pobudzenie wrażliwości i wyobraźni poetyckiej, wyzwolenie odwagi do odsłonięcia własnych przeżyć wewnętrznych oraz promowanie talentów literackich młodzieży naszego regionu.
Corocznie przez 21 lat temu wydarzeniu towarzyszyła osoba z literackiego świata. W tym roku obchodzimy Rok Romantyzmu Polskiego, dlatego  podczas wspólnego biesiadowania uczniowie zaprezentowali w montażu słowno- muzycznym główne hasła tej epoki: miłość, młodość, podróż, wolność. W ramach części artystycznej młodzież  przedstawiła inscenizację ballady „Świtezianka”.
Tradycyjnie dyrektor ZSP Nr 1 pani Bogumiła Drobina wręczyła przedstawicielowi  Starostwa oraz dyrektorom szkół „Antologię poezji i prozy młodych twórców” będącej pokłosiem XX edycji konkursu literackiego opracowaną przez Danutę Wabnic. Utwory muzyczne, które uświetniły spotkanie wykonali uczniowie pod kierunkiem Katarzyny Grabickiej. Na ucztę literacką ciasta przygotowała młodzież z klasy Technikum Gastronomicznego według receptury Beaty Ludwikowskiej i Anety Szczęsnej. O odpowiedni klimat i wystrój sali zadbała młodzież z klasy Technikum Architektury Krajobrazu  i Organizacji Reklamy pod opieką Marzeny Kalinowskiej i Małgorzaty Lisieckiej.
 „Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
 Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...”
Fragmentem wiersza  Cypriana Kamila Norwida młodzież rozpoczęła drugą część artystyczną podczas której nastąpiło uroczyste podsumowanie debiutów poetyckich i prozatorskich.
Do jury debiutów poetyckich zaproszono regionalnych twórców, którym poezja jest bardzo bliska: Danutę Idzikowską, Monikę Banaś i Kingę Szczupak. W tej edycji swoje prace nadesłało 17 uczestników - 6 tekstów prozy i 11 utworów poetyckich.  Na ten literacki apel odpowiedziała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie, młodzież  Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Kępnie oraz młodzież Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie.

Każdy z młodych twórców występował pod pseudonimem. Tak zakodowane utwory czytało powołane przez organizatorów jury. Nad uczestnikami od pierwszej edycji konkursu czuwa muza Erato- opiekunka poezji miłosnej, do której poeci zwracają się z prośbą o natchnienie.

Jury konkursowe:

przyznało w kategorii poezja  :
I miejsce- Gabriela Klimecka- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie
II miejsce- Julia Drozdowska- Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie
III miejsce- Izabela Mularczyk- Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie

oraz wyróżnienie:
Maciej Żurawa- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie

w kategorii proza przyznano:
I miejsce - Zofia Berska-Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie
II miejsce- Bartosz Gudra -  Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Kępnie
III miejsce- Martyna Hojeńska-
Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie

oraz wyróżnienie:
Emilia Jabłońska- Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie

Podczas wspólnego biesiadowania laureaci i wyróżnieni uczniowie zaprezentowali dowolny utwór poetycki lub fragment prozy ze zgłoszonego do konkursu zestawu.

Wszystkim debiutującym, zdobywającym pierwsze doświadczenia twórcom życzymy entuzjazmu i optymizmu, przekonania, że dar tworzenia gwarantuje pogodę ducha i radość czerpaną z codziennych doświadczeń oraz powodzenia w pisaniu.