02 Marzec 2023
Starosta Robert Kieruzal, Wicestarosta Kępiński Alicja Śniegocka, Marek Potarzycki Członek Zarządu Powiatu Kępińskiego, Grzegorz Berski Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego oraz uczestnicy obchodów
 Delegacje podczas mszy św.

Żołnierze Niezłomni - Pamiętamy

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony 13 lat temu przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Obchody zorganizowane przez Powiat Kępiński rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. św. Marcina w Kępnie. Po niej delegacje w asyście pocztów sztandarowych złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą pamięć o niezłomnych przy ulicy Kościuszki.

Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku
w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.