• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
20 Czerwiec 2013
kategoria:
Aktualności
 

W parku przy Starostwie Powiatowym w Kępnie odbyły się badania IPN w celu poszukiwania ewentualnych, zakopanych zwłok ofiar terroru komunistycznego.Na czele grupy badawczej stanął profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Prace prowadzone były na terenie przyległym w latach czterdziestych do siedziby Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. To miejsce, które w pamięci wielu mieszkańców Kępna kojarzone jest jako teren gdzie dokonywano zabójstw i gdzie mogą spoczywać szczątki ofiar. Celem działań było więc zbadanie za pomocą georadaru miejsc, które znajdują się z tyłu obecnego budynku starostwa, łącznie z parkiem. Grupa badawcza złożona z kilku osób na miejscu stwierdziła z całą pewnością, że obszar gdzie w roku 45 dokonano pochówku co najmniej jednego z zamordowanych w czasie tzw. "Nocy Kępińskiej" znajduje się dziś pod budynkiem przedszkola. O około 50% ten obszar dzisiejszy jest mniejszy od tego z lat czterdziestych - twierdzi profesor Krzysztof Szwagrzyk. Wyniki badań georadarów nie wskazały aby gdziekolwiek tam z tyłu, znajdowały się mogiły ofiar terroru.Na terenie parku starościańskiego znajduje się jeszcze bunkier, który nie został przebadany przez pracowników IPN. Jest to obszar, który musi być zbadany. O tym, że tak trzeba postąpić rozmawialiśmy z władzami miasta i powiatu - dodał Szwagrzyk.-Uznaliśmy, że ten obszar do którego wejście jest zamknięte i zasypane musi być koniecznie przebadane. Ale to jest najbliższa przyszłość.

Badanie parku zostało zlecone przez władze powiatowe.Uważam, że to była jedna z ważniejszych rzeczy w tej kadencji, aby odczarować to miejsce - tłumaczył starosta Włodzimierz Mazurkiewicz. -Nie chodzi też o to abyśmy o tym zapomnieli ale być może jest to przyczynek do tego, aby o tym dyskutować a nie zamiatać pewne sprawy pod dywan.Teraz władze powiatu zamierzają w tym miejscu przeprowadzić, zgodnie z dokumentacją zatwierdzoną przez konserwatora zabytków, prace modernizacyjne.Usunięte zostanie przede wszystkim szambo, które znajduje się bezpośrednio przy budynku starostwa. Powstanie też nowy parking samochodowy dla pracowników. Park starościański przez wiele lat był bardzo trudnym tematem do rozmów, dziś po sprawdzeniu go przez IPN może służyć społeczeństwu. Nie kończy to jednak dyskusji nad krwawą historią miasta. Myślę, że ten park nie powinien dzielić ani stać się zarzewiem jakiegoś konfliktu politycznego. I mam nadzieję, że po tym badaniu tak będzie - podsumował starosta Mazurkiewicz.

Badania starościańskiego parkuBadania starościańskiego parku

do góry