30 Lipiec 2013

W dniu 25 lipca 2013 r. w Starostwie Powiatowym w Kępnie odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące możliwości pozyskania środków w ramach konkursu zamkniętego nr 2/POKL/5.2.1/2013 „Wsparcie JST w zakresie wdrożenia standardów świadczenia elektronicznych usług publicznych oraz elektronizacji wymiany korespondencji za pomocą ePUAP” (Priorytet V Dobre rządzenie, Działanie 5.2 – Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej, Poddziałanie 5.2.1 – Modernizacja zarządzania w administracji samorządowej, Poddziałanie 5.2.1 – Modernizacja zarządzania w administracji samorządowej, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki).

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele gmin Powiatu Kępińskiego, Starostwa Powiatowego w Kępnie oraz przedstawiciele firmy MIS S.A. z Wrocławia, którzy zaprezentowali rozwiązania techniczne, które można byłoby wykorzystać w planowanym projekcie.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej jest ogólnopolską platformą teleinformatyczną służącą do komunikacji obywateli z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, standardowo sposób.

W czasie spotkania zaprezentowano m.in. trzy filary skutecznej cyfryzacji administracji XXI wieku. Przedstawiono założenia cyfrowej administracji w sferze obsługi potrzeb formalnych obywateli, obsługi potrzeb osobistych i wsparci edukacji. Zaprezentowano zasady funkcjonowania Cyfrowej Zintegrowanej Platformy Elektronicznej, w tym Elektronicznego Obiegu Dokumentów (EOD) czy Cyfrowego Repozytorium Otwartego Społeczeństwa (CROS) oraz architekturę działania całego systemu.

Korzyściami wynikającymi z wdrożenia CROS będą m.in. ułatwiony kontakt z JST a tym samym łatwiejsze szybsze reagowanie urzędników na potrzeby lokalnej społeczności, wsparcie najnowocześniejszymi technologiami cyfrowymi codziennych potrzeb mieszkańców oraz turystów odwiedzających region, kreowanie postaw, wiedzy i umiejętności przyszłościowego społeczeństwa cyfrowego.

CYFROWA ADMINISTRACJA