23 Wrzesień 2014
W dniu 19 września 2014 roku odbyły się Dni Ekonomii Społecznej współorganizowane przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej przy Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kępnie.

Warto przypomnieć, że wiosną ubiegłego roku swoją działalność w subregionie kaliskim rozpoczął Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzony przez Fundację im. Królowej Polski św. Jadwigi. Od tego czasu powstało tu aż 10 spółdzielni socjalnych, które funkcjonują w rozmaitych branżach.

Dni Ekonomii Społecznej zainaugurowano konferencją w Starostwie Powiatowym w Kępnie. W konferencji wzięli udział reprezentanci jednostek samorządu terytorialnego i instytucji rynku pracy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i lokalnego biznesu. Zaproszeni eksperci przedstawili możliwości dalszego rozwoju ekonomii społecznej w regionie w latach 2014-2020. Zaprezentowano także działalność trzech kępińskich spółdzielni socjalnych: JAŚMIN, POMOST i SZANSA. Uczestnicy zgodnie podkreślali znaczenie pozytywnego klimatu, jaki panuje wokół podmiotów ekonomii społecznej za sprawą zaangażowania lokalnych władz, PCPR i Caritas.

Ważnym punktem wydarzenia było uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy w ramach partnerstwa na rzecz rozwoju podmiotów ekonomii społecznej. Głównym celem partnerstwa jest poszukiwanie możliwości wsparcia rozwoju istniejących i nowo powstających na terenie powiatu kępińskiego podmiotów ekonomii społecznej. Do partnerstwa przystąpili: Powiat Kępiński, Gmina Baranów, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowy Urząd Pracy, Kancelaria Audytorsko-Księgowa Irena Tomaszek, Spółdzielnia Socjalna POMOST, Spółdzielnia Socjalna JAŚMIN, Spółdzielnia Socjalna SZANSA,  Warsztat Terapii Zajęciowej w Słupi p. Kępnem oraz Fundacja im. Królowej Polski Św. Jadwigi.

Po południu na Kępińskim Rynku swoją działalność zaprezentowały podmioty ekonomii społecznej powiatu kępińskiego: Spółdzielnia Socjalna POMOST, Spółdzielnia Socjalna JAŚMIN, Spółdzielnia Socjalna SZANSA, Klubokawiarnia Filiżanka, Warsztat Terapii Zajęciowej w Słupi. Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych.

Dni Ekonomii Społecznej w Kępnie