23 Wrzesień 2014
Dnia 20 września w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie otwarto wystawę ebenisty, Piotra Biernata pt.: „Drewnem Malowane”. Artysta intarsją zajmuje się od 1957 roku. Jego prace znajdują się w USA, Anglii, Francji, Niemczech, Holandii, Norwegii, Szwecji, Rosji, Francji, Australii i Belgii. Sztuka intarsji to technika zdobnicza polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych (zwłaszcza mebli) innymi gatunkami drewna.

Artysta tworzy tą techniką obrazy o tematyce architektonicznej, sakralnej, pejzaże, kwiaty, godła, herby, napisy, logo. Na wystawie można również zobaczyć zdobione blaty stołów, stylizowane stoliki, tace. Dla gości przybyłych na wernisaż artysta przygotował niespodziankę, każdy chętny mógł spróbować samodzielnie stworzyć intarsję. Chętnych było wielu ale zadanie nie było proste. Sztuka ta wymaga wielkiej precyzji i cierpliwości. Najnowsza praca, która jest właśnie przez artystę przygotowywana znajdzie swoje miejsce w Muzeum Zamkowym w Gołuchowie. Wystawę będzie można oglądać w bibliotece do 15 października.