• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
19 Listopad 2014
kategoria:
Aktualności
W dniu 14 listopada w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyło się kolejne w tym roku spotkanie z cyklu „Kępińskie Spotkania z Przyrodą”. Tematem prelekcji wygłoszonej przez Pawła Dolatę, lidera Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, było „Zimowanie i dokarmianie ptaków”. Organizatorami akcji były: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie i Południowowielkopolska Grupa OTOP. Temat był dopasowany do pory roku, a także do kępińskich problemów z dokarmianiem ptaków zimujących w mieście. Ponieważ coraz częściej podczas zimowego dokarmiania można spotkać w Polsce, a także w Kępnie różne gatunki ptaków m.in. szpaki, zięby, sikory bogatki i modraszki, kaczki krzyżówki czy łabędzie nieme, które do niedawna odlatywały na południe lub zachód Europy, ważne jest, aby wiedzieć jak przeprowadzać dokarmianie ptaków żeby pomagać a nie szkodzić. O tym m.in. mówił prelegent Paweł Dolata,  mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego, który z wykształcenia jest prawnikiem – pracę magisterską pt. „Ochrona ptaków w Polsce przez prawo międzynarodowe” obronił w roku 1995 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1992 był współzałożycielem lokalnej grupy ornitologicznej w Południowej Wielkopolsce, od roku 1996 liderem Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Od 1994 r. jest uprawniony do obrączkowania wszystkich gatunków ptaków, współpracuje w tym zakresie ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

Był jednym z założycieli Polskiej Grupy Badania Łabędzi (1995 r.) i Grupy Badawczej Bociana Białego (2012 r.). Obecnie ekspert przyrodniczy, m.in. w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich PROW 2007-2013 r. oraz w projektach termomodernizacji budynków (m.in. w Kępnie) oraz w zakresie minimalizacji przyrodniczej szkodliwości elektrowni wiatrowych poprzez doradztwo w ich właściwych przyrodniczo lokalizacjach. Prowadzi zajęcia z prawa na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Współautor wielu książek i artykułów w prasie polskiej i zagranicznej. Pomysłodawca i od 2006 r. organizator projektu „Blisko bocianów” - przekazu internetowego z gniazda bocianów w Przygodzicach koło Ostrowa.

Odbiorcami kępińskich wykładów była młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie, młodzież z Gimnazjum w Bralinie oraz kępińscy sympatycy ptaków i wszyscy zainteresowani tematem.

Kępińskie Spotkania z Przyrodą – „Zimowanie i dokarmianie ptaków”Kępińskie Spotkania z Przyrodą – „Zimowanie i dokarmianie ptaków”Kępińskie Spotkania z Przyrodą – „Zimowanie i dokarmianie ptaków”

do góry