14 Marzec 2016

Warsztaty tworzenia komiksów odbyły się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie w sobotę 12 marca

Jest to kolejne działanie w ramach projektu pt.: „Moje drzewo ma na imię Stasiek”, który realizowany jest przez bibliotekę powiatową od lutego do lipca 2016 roku. W pierwszej części spotkania prowadzący przybliżył uczestnikom historię i sztukę komiksu, która czasem bywa niedoceniana, omówił różne sposoby tworzenia i komponowania kadrów. Młodzież mogła poznać najciekawsze prace znanych „komiksiarzy”, porównać wybrane komiksy.

Następnie prowadzący zaprosił młodzież do wspólnej zabawy. Każdy z uczestników rozpoczął malowanie pierwszego kadru komiksu i podawał go osobie obok. Powstało w ten sposób kilkanaście świetnych, żartobliwych prac. Ćwiczenie to pokazało różnorodność stylów uczestników a także było punktem wyjścia do omówienia błędów popełnianych przy tworzeniu komiksów.

Komiks jest podobny do filmu, tworząc go trzeba być jednocześnie scenarzystą, kamerzystą i reżyserem. Nie jest to łatwe, trzeba dobrze przemyśleć temat i rozplanować kadry. Przed uczestnikami jeszcze trzy spotkania podczas których powstaną prace o tematyce ekologicznej. Komiksy zostaną wydane we wspólnej książce. Projekt otrzymał dofinansowanie w Programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Równać Szanse 2015 - Regionalny Konkurs Grantowy, realizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.