12 Maj 2014
Warsztaty arteterapii to czas kiedy można pozwolić działać wyobraźni. Zamiast zastanawiać się jakie kolory do siebie pasują, co przedstawić na naszym rysunku, pozwalamy prowadzić się emocjom, które wybierają często odmienną od rozumu ścieżkę. Swobodna ekspresja wewnętrznych przeżyć, wspierana muzyką relaksacyjną to magiczna czynność zaklinania rzeczywistości. Przenosimy na papier swoje przeżycia, emocje, historię. Kolory oddają nasz stan emocjonalny, choć czasami są tylko mechanicznym zapisem chwili, w której najbliżej naszej ręki stała właśnie tubka z użytym na kartonie kolorem.

Na warsztaty plastyczne wykorzystujące elementy arteterapii do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie przybyli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem wraz z wychowawczyniami: Alicją Zimoch i Iloną Brzezińską. Grupy wspierały: Krystyna Hanke i Jadwiga Krawczak. Na zajęciach dzieci zaczęły od malowania wiosny, która wzbudza w ludziach pozytywne emocje. Omówiliśmy wiosenne kolory, nie dla wszystkich uczestników są one takie same. Jak się okazało swoje kolory dla niektórych dzieci mają też poszczególne dni tygodnia, co zostało wykorzystane w procesie malowania jako elemencie terapeutycznym. Koncentrując się na samym artystycznym działaniu a nie na wynikach twórczych pozwalamy dzieciom na niczym nieskrępowane wyrażanie emocji.

Pełne kolorów i symboli prace powstawały zarówno w pełnym skupieniu, jak i radosnej euforii tworzenia. Dzięki rozbudzeniu wewnętrznej motywacji dzieci chętnie współpracują. Jeśli nie odczuwają przymusu łatwo jest ukierunkować ich działania. Obrazy, które powstały na warsztatach arteterapii stworzą kolorową wystawę w bibliotece, którą po uroczystym otwarciu będzie można zobaczyć.
Kwiaty, motyle i domek dla ptaków czyli o ekspresji w arteterapiiKwiaty, motyle i domek dla ptaków czyli o ekspresji w arteterapii