12 Listopad 2013

W poniedziałek 11 listopada 2013 r. odbyły się uroczystości upamiętniające 95. rocznicę odzyskania niepodległości. Organizatorami uroczystości było Starostwo Powiatowe w Kępnie oraz Urząd Miasta i Gminy Kępnie.

Obchody zainaugurowała uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Marcina w Kępnie, która stanowiła integralny element uroczystości. Jej przebieg rzutował na czas rozpoczęcia kolejnych wydarzeń ujętych w programie obchodów. Zgromadzone delegacje i poczty sztandarowe przemaszerowały spod siedziby władz samorządowych na kępiński Rynek by złożyć wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Przed zgromadzonymi wystąpił Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz, który podkreślił istotę znaczenia wspólnego, podniosłego świętowania 11 listopada:

„[…] Jest rzeczą oczywistą, że spotykamy się tutaj na kępińskim Rynku, od przeszło 20 lat, aby oddać hołd wszystkim, którzy przez wieki całe walczyli o wolność. […]przychodzimy tutaj również po to, aby się wspólnie cieszyć, aby mówić do naszych przodków: nie zginęliście na darmo.

[…] Szanowni Mieszkańcy Powiatu Kępińskiego,

wolność to wielki dar, a nie jest to dar łatwy. Przekonujemy się o tym codziennie. Bo wolność to także umiejętność mądrego wyboru i mądrego różnienia się.

[…] Niech nasz Dzień Niepodległości nie kończy się tutaj złożeniem kwiatów na kępińskim Rynku. Z uporem uczmy się wolność praktykować.

[…] Szanowni państwo,

a wiec mamy Niepodległą świętujmy ją razem, nie oddzielnie, nie jeden obok drugiego, przekonani o jedynej swojej racji.

Pamiętajmy o tym również tutaj w naszym mieście, w naszym powiecie […]”.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości można było posłuchać krótkiego koncertu orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Łowkowic, podczas którego tzw. „marcinkami” przybyłych mieszkańców częstował Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Aniela Kempa.

Warto nadmienić, iż w uroczystości wzięli udział Kombatanci, którzy po zakończonych uroczystościach na kępińskim Rynku wraz ze Starostą Kępińskim i Burmistrz Miasta i Gminy Kępno złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze pod pomnikiem na Rondzie Kombatantów w Kępnie oraz na Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Parafialnym w Kępnie.

Program obejmował także Koncert Galowy Święta Niepodległości zorganizowany przez Kępiński Ośrodek Kultury, w którym wzięli udział laureaci Konkursu Piosenki Patriotycznej.

Na obchodach Święta Niepodległości zgromadziło się bardzo wiele osób, które z entuzjazmem uczestniczyły w uroczystości.

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.