01 Marzec 2016
Zdjęcie przedstawia uczestników konferencji Uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

W poniedziałek 29 lutego w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” z inicjatywy Starosty Kępińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Kępno oraz Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Przemysłowej w Kępnie odbyła się uroczysta konferencja poświęcona pamięci żołnierzy niezłomnych, jak określa ich szereg historyków, analizujących czas końca II wojny światowej, jak również lat powojennych.

Środowiska kombatanckie, liczne organizacje, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by oddać hołd tym o których przez wiele lat milczano. Efektem tych starań jest ustawa z 3 lutego 2011 roku ustanawiająca dzień 1 marca - Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Poniedziałkowa konferencja zorganizowana w Kępnie stawiała sobie za cel przybliżenie historii tamtych lat pozwalając lepiej poznać ich złożoność i przede wszystkim trudne losy żołnierzy wyklętych. Prelekcję „Oddział Franciszka Olszówki „Otta” w latach 1945-1956. Stan wiedzy i  postulaty badawcze” wygłosił dr Jerzy Bednarek z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Kolejny z wykładów ”Konspiracyjne organizacje młodzieżowe w Wielkopolsce w latach 1945-1956” przedstawił zebranym dr Przemysław Zwiernik z Instytutu Pamięci Narodowej z Oddziału w Poznaniu. Zwieńczeniem konferencji była prezentacja publikacji wydanej przez Powiat Kępiński „Niepodległościowe podziemie w powiecie kępińskim w latach 1945-1956” stanowiącej wybór artykułów z Tygodnika Kępińskiego, które publikowane były w latach 1990-2015.  Oprawę artystyczną konferencji zapewnił zespół „Mała Garstka” z Sycowa. W liście przesłanym do uczestników konferencji Witold Jankowski - Starosta Kępiński napisał: jest to niezmiernie ważne, aby coraz szersze kręgi poznawały na czym polega patriotyzm, żeby bronić prawdziwej a nie połowicznej wolności, żeby nie dopuścić do utraty suwerenności naszego Państwa, żeby nasze i przyszłe pokolenia mogły żyć w wolnej Polsce. Swoje listy do uczestników skierowali także Zbigniew Hofman - Wojewoda Wielkopolski oraz Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej.

Dopełnieniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” była uroczysta Msza Święta sprawowana 1 marca  w kościele pw. św. Marcina w intencji żołnierzy niepodległościowego podziemia powiatu kępińskiego oraz ich rodzin. Następnie delegacje wraz z pocztami sztandarowymi udały się pod pomnik przy ulicy księdza Magnuszewskiego oraz pod tablicę pamiątkową przy ulicy Kościuszki, gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Wystąpienie Starosty do pobrania pod galerią.

Nie znaleziono galerii.

kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Wystąpienie Starosty 16-03-11 07:52 89.39KB pobierz plik: Wystąpienie Starosty