25 Marzec 2015
W dniu 21 marca 2015 r., w Olszowie, odbył się  Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej  "Młodzież zapobiega pożarom".

Eliminacje do etapu powiatowego przebiegły we wszystkich gminach naszego powiatu. Łącznie wzięło w nich udział 124 uczestników. W turnieju powiatowym uczestniczyli najlepsi uczniowie z eliminacji szczebla gminnego. Turniej rozgrywano w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe - 14 uczestników, gimnazja – 11 uczestników i szkoły ponadgimnazjalne - 8 uczestników. Warto nadmienić, że w etapie powiatowym eliminacje podzielone są na dwa etapy. W pierwszym uczestnicy odpowiadali na 30 pytań testowych z zakresu ochrony przeciwpożarowej w czasie 45 min. Po sprawdzeniu testów do drugiego etapu jury zakwalifikowało po 3 uczestników z każdej grupy wiekowej. Aby wyłonić 9 finalistów do tego etapu jury musiało przeprowadzić tzw. dogrywki po 5 pytań testowych ponieważ część uczestników zdobywało identyczne punkty, a do finału ustnego kwalifikowano tylko trzech. W drugim etapie uczestnicy odpowiadali ustnie na 5 wylosowanych pytań z zestawów dotyczących organizacji ochrony przeciwpożarowej, zapobiegania pożarom, szkolenia pożarniczego, organizacji  akcji ratowniczych, środków gaśniczych i pierwszej pomocy medycznej. Należy podkreślić, że w skład jury eliminacji powiatowych wchodzili: przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP w Kępnie mł. kpt. Jarosław Kucharzak jako przewodniczący, członek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kępnie Marek Fras oraz Andrzej Lamek Komendant Gminny Związku OSP RP w Baranowie.

Wyniki eliminacji powiatowych konkursu przedstawiają się następująco:

- szkoły podstawowe

I miejsce – Julia Ptak - Szkoła Podstawowa w Olszowie , Miasto i Gmina Kępno,

II miejsce – Martyna Jerczyńska – Szkoła Podstawowa w Łęce Opatowskiej,

III miejsce – Martyna Mrugała – Szkoła Podstawowa w Wielkim Buczku, Gmina Rychtal,

- gimnazja

I miejsce – Mikołaj Smyrek – Gimnazjum w Laskach, Gmina Trzcinica,

II miejsce – Tomasz Klein – Gimnazjum w Mikorzynie, Miasto i Gmina Kępno,

III miejsce – Klaudia Hodyjas – Gimnazjum w Perzowie,

- szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce – Radosław Uszycki – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie, reprezentujący OSP w Trzebieniu, Gmina Łęka Opatowska,

II miejsce – Krystian Łuźniak – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie,

III miejsce – Patrycja Skąpska – Liceum Ogólnokształcącego im. mjr H. Sucharskiego w Kępnie.

Laureaci finału otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Starostę Kępińskiego, Leśny Zakład Doświadczalny w Siemianicach oraz Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Kępnie. Należy podkreślić, że nagrody osobiście wręczał Starosta Kępiński Witold Jankowski, a w imieniu Dyrektora LZD Siemianice Pani Aleksandra Barton oraz Marek Fras członek Prezydium ZOP. Natomiast Burmistrza Miasta i Gminy Kępno reprezentowała Pani Aneta Szydlik Sekretarz ZOM-G ZOSP.

Warto nadmienić, że w sali „Domu Strażaka” zorganizowana była wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży tegorocznych laureatów eliminacji gminnych konkursu „Zapobiegajmy Pożarom”, którego etap powiatowy rozstrzygnięto w styczniu.

Gospodarzem turnieju była Ochotnicza Straż Pożarna w Olszowie przy współpracy Zarządu Oddziału Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Kępnie, którą reprezentowali Pani Jolanta Figiel Dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszowie oraz druhowie Roman Siudy, Zdzisław Kukuła i Tomasz Mądrzejewski. Zwycięzcy poszczególnych grup będą reprezentować nasz Powiat na eliminacjach wojewódzkich turnieju, które odbędą się w dniu 18 kwietnia 2015 roku w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie.