25 Marzec 2015
W dniu 24 marca 2015 r. odbyło się uroczyste otwarcie „Okna życia” w Ostrzeszowie. Poświęcenia dokonał biskup kaliski Edwarda Janiak. W uroczystości tej wziął udział Starosta Kępiński Witold Jankowski.

„Okna życia” znajduje się w budynku Przedszkola Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie. To drugie w Diecezji Kaliskiej miejsce umożliwiające matce anonimowe i bezpieczne pozostawienie nowo narodzonego dziecka. Należy zaznaczyć, że „Okno życia” powstało w Ostrzeszowie dzięki zaangażowaniu senator RP i minister w Kancelarii Premier Ewy Kopacz Andżeliki Możdżanowskiej.

Jak podkreśla Senator RP Andżelika Możdżanowska – To „Okno życia” jest trudną decyzją, bo ani nie można ulegać euforii, ani nie można go krytykować – przyznała – Ono jest po prostu alternatywą przy podejmowaniu bardzo trudnej decyzji.

Zwyczajem stało się, że „Okna życia” otwierane są z okazji Dnia Świętości Życia, przypadającego w dniu 25 marca. Zwrócił na to uwagę ksiądz biskup E. Janiak.

-Ta uroczystość jest piękna, ponieważ wychodzi naprzeciw sytuacji skrajnej. To nie jest normalne, ale daje szansę, aby niemowlaka znaleźć nie w koszu, nie na śmietnisku, ale w miejscu, gdzie ktoś podejmie to jako świętość i pomoże.

Warto nadmienić, że we wtorkowej uroczystości udział wzięli m.in. przewodniczący Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego Jan Bury, poseł Józef Racki, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej ks. Jacek Andrzejczak, a także wójtowie i burmistrzowie z powiatów ostrzeszowskiego, kępińskiego i ostrowskiego, miejscowi kapłani oraz Siostry Nazaretanki.

Należy pokreślić, że od 2006 roku w Polsce utworzono 60 takich „Okien życia”, w których dotychczas znaleziono łącznie 80 noworodków.

Otwarcie „Okna życia” w OstrzeszowieOtwarcie „Okna życia” w OstrzeszowieOtwarcie „Okna życia” w OstrzeszowieOtwarcie „Okna życia” w Ostrzeszowie