11 Kwiecień 2016

W dniu 8 kwietnia 2016r. na wniosek dyrektora szpitala odbyło się posiedzenie Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie.

O spotkanie zabiegała w piśmie do Starosty Kępińskiego Poseł na Sejm RP – Andżelika Możdżanowska oraz przedstawiciele Związków Zawodowych Szpitala w Kępnie. Głównym punktem posiedzenia było podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia planu finansowego, w tym inwestycyjnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie na rok 2016r. Ponadto dyrekcja szpitala przedstawiła informacje z realizacji planu finansowego, w tym inwestycyjnego SPZOZ w Kępnie za rok 2015. Dyrektor SPZOZ p. Andrzej Jackowski poinformował o zawartych kontraktach z Narodowym Funduszem Zdrowia na rok 2016.

W dalszej części posiedzenia przedmiotem dyskusji była budowa lądowiska. Szczegóły dotyczące procedur pozyskiwania dodatkowych funduszy oraz problemów związanych z lokalizacją przedstawiła Wicestarosta Powiatu Kępińskiego, Grażyna Jany.

31 marca bieżącego roku został złożony wniosek o dofinansowanie budowy lądowiska na dachu SOR Szpitala w Kępnie. Szansa na pozyskanie dodatkowych środków finansowych jest niestety niewielka, ze względu na zaostrzone kryteria między innymi posiadanie przez szpital specjalistycznych oddziałów, za które przyznawana jest największa liczba punktów we wniosku. Pierwsza koncepcja budowy lądowiska określiła koszt na 4 900 tys. zł. Wicestarosta poinformowała zebranych o toczącej się równolegle procedurze dotyczącej alternatywnego miejsca na lądowisko. Zarząd Powiatu Kępińskiego postanowił o przygotowaniu naziemnej lokalizacji w okolicach Dworca Zachodniego w Kępnie. Przygotowanie dokumentacji dla niej jest w toku. Wstępna wycena inwestycji to 1 mln zł.

Kolejnym tematem posiedzenia była rozbudowa i dostosowanie do obowiązujących wymogów bloku operacyjnego. Jego modernizacja jest niezbędna do funkcjonowania szpitala. Pomieszczenia bloku operacyjnego były częścią inwestycji rozbudowy szpitala i znajdują się nad Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Przygotowane zostały stosowne dokumenty i pozwolenia , które wymagają aktualizacji. Problemem jest wyposażenie bloku w specjalistyczny sprzęt oraz prace wykończeniowe.

Poinformowano o wstępnym kosztorysie potrzeb. Wójt gminy Bralin Roman Wojtysiak zgłosił wniosek formalny o przygotowanie przez dyrekcje szpitala montażu finansowego dotyczącego bloku. Wstępny koszt realizacji tej inwestycji wynosi 6 mln zł.

Wójtowie będący członkami rady zadeklarowali realną pomoc finansową w realizacji tego przedsięwzięcia. Poseł A. Możdżanowska zaproszona na posiedzenie rady zadeklarowała swoją pomoc w pozyskaniu środków finansowych z Ministerstwa Zdrowia.

Ostatnim tematem poruszonym podczas posiedzenia rady była dyskusja na temat oddziału ortopedii w kępińskim szpitalu. Potrzebę powstania takiego oddziału zgłaszają różne środowiska – poinformował Starosta Kępiński. Głos w dyskusji zabrał Jakub Krawczyk – ortopeda. Powstanie takiego oddziału będzie z korzyścią dla mieszkańców i dla szpitala. Równocześnie rozważano możliwość rozbudowy oddziału internistycznego.

Poseł Możdżanowska przypomniała o możliwości pozyskania dodatkowych środków finansowych z WRPO.

Spotkanie zakończył Starosta Kępiński zobowiązując dyrekcję szpitala do przygotowania montażu finansowego dotyczącego ogółu niezbędnych inwestycji w szpitalu. Wraził swoje zadowolenie z powodu zaangażowania członków rady oraz zaproszonych gości.