02 Listopad 2015

29 września pod przewodnictwem Wiktora Gruszki odbyła się II Powiatowa Rada Rynku Pracy kadencji 2015 - 2019. Tym razem posiedzenie miało charakter szkolenia i dot. partnerstwa lokalnego jako  sposobu na ożywienie społeczno- gospodarcze powiatu oraz  tworzenie nowych miejsc pracy.

W spotkaniu udział wzięli: Czesław Balcerzak – reprezentujący samorząd gminy Rychtal, Marek Wróbel – przedstawiciel Pracodawców, Czesław Kokot – Przedstawiciel Forum Społeczno Gospodarczego, Barbara Łuczak i Sławomir Chudy -  przedstawiciele związków zawodowych, Ewelina Karwacka i Grzegorz Grzunka – przedstawiciele organizacji pozarządowych, Iwona Rataj – Dyrektor PUP oraz Jadwiga Olszowska Urban – trenerka szkolenia.

Porządek posiedzenia:

1.  Otwarcie posiedzenia i powitanie gości.

2. Przyjęcie porządku posiedzenia.

3. Przyjęcie protokołu z posiedzenia Powiatowej Rady Rynku Pracy z 9 kwietnia 2015r.

4. Szkolenie „Partnerstwo lokalne” sposobem na ożywienie społeczno – gospodarcze powiatu i tworzenie nowych miejsc pracy:

I SESJA - Partnerstwo jako metoda rozwoju lokalnego i integracji społecznej w gminie,
    powiecie na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy:

1)       Co to jest partnerstwo?  -  wprowadzenie do zagadnienia.

2)       Model Polsko - Amerykańskiego Programu Partnerstwa Lokalnego  2002 – 2015.

3)       Dobre praktyki wdrażania Programu Partnerstwa Lokalnego w Polsce.

4)       Diagnoza korzyści i barier we wdrażaniu partnerstwa lokalnego w powiecie.

II SESJA - Przez współpracę do sukcesu, czyli partnerstwo lokalne:

1)       Diagnoza społeczna kępińskiego rynku pracy.

2)       Metodologia warsztatów lokalnego ożywienia społeczno – gospodarczego na rzecz rynku pracy, czyli  jak  wdrożyć  z udziałem przedsiębiorców, samorządu, III sektora i sektora ekonomii społecznej warsztaty lokalnego ożywienia społeczno – gospodarczego na rzecz rynku pracy w powiecie kępińskim?

3)       Etapy budowania  Kępińskiego Partnerstwa Lokalnego na rzecz ożywienia społeczno – gospodarczego, aktywizacji rynku lokalnego i tworzenia nowych miejsc pracy, czyli budowanie sieci partnerskiej w powiecie kępińskim.

4)       Identyfikacja partnerów i zasobów lokalnych do sieci partnerskiej.

III SESJA  - Moja rola w Kępińskim Partnerstwie Lokalnym na rzecz rozwoju rynku pracy:

1)       Moja rola w zespole. Czego potrzebują ludzie w kontaktach z innymi?

5.  Wolne wnioski.

6. Zamknięcie posiedzenia.

Ustalenia ze szkolenia

1. Gminy wraz z Powiatem podejmą dalszy ciąg wdrażania Kępińskiego Partnerstwa Lokalnego EDUKACJA – PRACA - RYNEK PRACY – wspólna organizacja dalszych warsztatów w oparciu o diagnozę wypracowaną na I i II  warsztacie w roku 2014 z udziałem decydentów z gmin i powiatu: Starosty, Zarządu Powiatu,  Skarbnika i Sekretarza Powiatu, radnych powiatu, Burmistrza, Wójta, Skarbnika i Sekretarza Gminy,  radnych z gmin, przedsiębiorców, III sektora, sektora ekonomii społecznej oraz młodzieży szkolnej, rodziców, nauczycieli, dyrekcji szkół i innych placówek edukacyjnych, wydziałów edukacji z gmin i powiatu

• III i IV warsztat Kępińskiego Partnerstwa Lokalnego EDUKACJA – PRACA - RYNEK PRACY – uczestnicy w oparciu o diagnozę lokalną wypracują propozycje projektów społeczno – gospodarczych, które będą realizować w powiecie kępińskim  w różnorodnych partnerstwach w celu rozwiązywania wspólnie problemów i potrzeb mieszkańców z gmin i powiatu kępińskiego
  • V i VI warsztat Kępińskiego Partnerstwa Lokalnego EDUKACJA – PRACA - RYNEK PRACY – uczestnicy zdobędą wiedzę  i umiejętności pisania projektów w oparciu o wytyczne na okres programowy 2014-2020 i opracują ostateczne projekty społeczno – gospodarcze do składania ich w konkursach POWER, RPO i innych.

2. PUP w Kępnie jest dobrą praktyką wypełniania luki miedzy edukacją a rynkiem pracy.

W tym zakresie należy kontynuować:

• spotkania  dyrektorów szkół, wydziałów edukacji, PRRP, Powiatu, Gmin i przedsiębiorców nt. problemów lokalnego rynku pracy i oczekiwaniach lokalnych pracodawców dot. edukacji i przygotowania pracowników
  • należy zbadać ankietą oczekiwania pracodawców wobec pracowników dot. kompetencji społecznych i kompetencji zawodowych – dotrzeć do przedsiębiorców poprzez gminy, PUP – wspólnie przedyskutować raporty z ankiet z dyrektorami szkół, wydziałami edukacji i organami prowadzącymi szkoły w celu współpracy edukacji z rynkiem pracy
  • należy promować partnerstwo między przedsiębiorcami – współpracują branżowo i potrzeba teraz konsolidacji w partnerstwie wszystkich przedsiębiorców

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.