• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
12 Maj 2014
kategoria:
Aktualności
Jak zagospodarować przestrzeń w bibliotece? Czy warto zmieniać miejsce, do którego przyzwyczaili się czytelnicy? Jak powinna wyglądać przestrzeń przed biblioteką? Te i inne tematy dotyczące aranżacji wnętrz w bibliotekach i wokół nich zostały poruszone przez Annę Sabiłło i Małgorzatę Jany – instruktorki z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, które poprowadziły warsztaty zatytułowane „Zmień przestrzeń – aranżacja i design w bibliotece”.

Zajęcia odbywały się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie w ramach seminarium dla bibliotekarzy, a należą do cyklu szkoleń trzeciej edycji Biblioteki Pomysłów. Ich tematykę bibliotekarze wybrali podczas jesiennych regionalnych spotkań w ramach Biblioteki Pomysłów 2013.

Biblioteka Pomysłów to cykl szkoleń, warsztatów i spotkań, które są kierowane do bibliotekarzy bibliotek publicznych z terenu województwa wielkopolskiego. Łącznie odbędzie się 31 szkoleń z tematyki aranżacji przestrzeni. Projekt wspierają  dwaj członkowie SARP architekci – projektanci Dariusz Śmiechowski i Karol Langie, którzy są specjalistami sztuki kształtowania przestrzeni w bibliotece. Na zajęciach mówimy o bibliotece, jako miejscu kształtowanym według reguł rządzących przestrzenią publiczną. Przyjazna biblioteka - to biblioteka otwarta, wygodna, wielofunkcyjna. Projektując nowoczesną bibliotekę warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie pomieszczeń, ilość światła wpadającą do wnętrz, wysokość pomieszczeń, ergonomię pracy bibliotekarzy, kolory pomieszczeń. Nie można też zapominać o przestrzeni przed biblioteką. Często można zmienić małe podwórko w wygodny kącik czytelniany lub miejsce prowadzenia zajęć dla dzieci. Zmiany nie zawsze generują wielkie koszty. Warto zapytać czytelników – co chcieliby zmienić w bibliotece. Czasami wystarczy zmienić kolor ścian - optycznie „ocieplić” wnętrze i przestawić kilka regałów, aby nasza biblioteka zyskała potrzebną przestrzeń i stała się wygodniejsza i bardziej przyjazna dla czytelników. W projektowaniu i aranżacji bibliotecznych wnętrz warto przełamywać stereotypy – bo miejsca otwarte, wygodne i wielofunkcyjne będą służyć nam wszystkim.

Życzymy Państwu przyjaznych, wielofunkcyjnych i użytecznych miejsc w przestrzeni publicznej.

Przyjazna biblioteka – otwarta, wygodna, wielofunkcyjnaPrzyjazna biblioteka – otwarta, wygodna, wielofunkcyjna

do góry