21 Styczeń 2012
W czwartek 19.01.2012 r.  w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Kępnie  odbyło się drugie spotkanie, którego celem były rozmowy zmierzające do przywrócenia połączenia kolejowego na linii 181 Wieluń – Kępno – Oleśnica – Wrocław. Wynikiem rozmów było podpisanie Deklaracji Intencji w sprawie przywrócenia połączenia. W Spotkaniu uczestniczyli gospodarze spotkania Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz, inicjator powrotu połączenia Wicestarosta Ryszard Dachowski oraz licznie zaproszeni goście: Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Zbigniew Szafrański – Prezes PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, Stanisław Kokot – Krajowa Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność”, Agnieszka Zakęś - Z-ca Dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Wiktor Lubieniecki - Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Grzegorz Pytlarz – Asystent Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Jerzego Łuźniaka, Andrzej Dzierbicki – Dyrektor Departament Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Elżbieta Nowak – Naczelnik Wydziału Transportu Szynowego Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, wójtowie i burmistrzowie samorządów na trasie, której przebiega linia 181 oraz przedstawiciele firm zainteresowanych przewozem kruszyw na potrzeby budowy drogi S8.

Wznowienie ruchu pociągów na trasie linii 181 przyczyniłoby się do bardziej aktywnego i dynamicznego rozwoju regionu łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Dzięki rewitalizacji linii  szanse na zrealizowanie mają potrzeby integracji komunikacyjnej regionu oraz koncepcja zrównoważonego rozwoju tych obszarów. Otwarcie połączenia stanowiłoby świetną alternatywę dla przeciążonej już od dłuższego czasu drogi krajowej  Nr 8, co w szczególny sposoby oddziaływałoby na szybsze połączenie skracając czas przejazdu między Wrocławiem a Warszawą dla kibiców EURO 2012. Ważnym aspektem jest również budowa trasy szybkiego ruchu S-8 na terenie Województwa Wielkopolskiego oraz Łódzkiego, gdzie na realizację inwestycji trzeba dostarczyć 2,5 mln ton kruszywa z kopalni w okolicach Strzegomia, Strzelina oraz Górki Sobódzkiej. Takie ilości kruszywa transportem kołowym spowodowałyby zniszczenia i zatory na drogach a także zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Alternatywnym rozwiązaniem jest więc przewóz kruszywa drogą kolejową w przeważającej części droga 181.
Wobec przedstawionych argumentów obecny na spotkaniu Prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Zbigniew Szafrański oraz Przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich w osobach:
W obecności przedstawicieli władz samorządowych z Powiatów Oleśnickiego, Kępińskiego, Wieruszowskiego i Wieluńskiego, przez który przebiega linia kolejowa 181 zadeklarowali pomoc i działanie w celu rewitalizacji czynnej Linii Kolejowej  pomiędzy Kępnem  a Oleśnicą oraz przywrócenie ruchu na trasie relacji Wrocław – Wieluń.