23 Październik 2014

W dniu 21 października 2014 r., podczas XLIII Sesji Rady Powiatu Kępińskiego, Radni Rady Powiatu Kępińskiego jednogłośnie przyjęli Strategię rozwoju powiatu kępińskiego na lata 2014-2020 (treść dokumentu poniżej).

Strategia rozwoju powiatu kępińskiego to najważniejszy dokument o charakterze strategicznym, w oparciu o który Powiat Kępiński realizować będzie obowiązek prowadzenia polityki rozwoju lokalnego. Dokument ten wytycza kierunki rozwoju Powiatu w okresie 2014–2020 i wskazuję wizję, w której Powiat kępiński to zintegrowany obszar, wyróżniający się nowoczesną gospodarką, przyjazny dla mieszkańców i inwestorów. Jako kluczowe w Strategii zdefiniowano trzy cele strategiczne: zwiększenie konkurencyjności powiatu kępińskiego, poprawa jakości życia mieszkańców i rozwój infrastruktury powiatu kępińskiego.

Konieczność stworzenia nowej strategii wynikała przede wszystkim z dostosowania zapisów dokumentu do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej, do zmian w sytuacji prawnej. Kluczowa była także zmiana paradygmatu terytorialnej polityki rozwoju wraz z rozpoczęciem nowej perspektywy budżetowej. Jak podkreśla Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz „Strategia to dokument, który wyznacza pewne ogólne kierunki działania samorządu, analizuje jego silne i słabe strony, mówi o potrzebach. Jest on ważny przy aplikacji o środki zewnętrzne, szczególnie unijne. To jeden z powodów dla których został on stworzony, jest też strategicznym podsumowaniem kadencji i otwarciem na nową perspektywę unijnych środków”.

Nadmienić należy, że podczas sesji, Starosta Kępiński - Włodzimierz Mazurkiewicz przedstawił także szczegółowe zadania inwestycyjne na nadchodzącą kadencję (w tym lądowisko przy SOR, blok operacyjny, modernizację dróg, budowę obiektów sportowych przy szkołach i rozbudowę DPS-u). Podczas prezentacji szczegółowo omówił zaplanowane do realizacji projekty oraz planowane źródła pozyskania dofinansowania.

Wspomnieć należy, że Strategia budowana była w oparciu o zaangażowanie społeczności lokalnej w tym przedstawicieli samorządu, przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Doświadczenia i wnioski wypracowane podczas konsultacji społecznych i paneli dyskusyjnych pomogły w wytyczeniu kierunków rozwoju powiatu kępińskiego, wizji, celów a także w zaproponowaniu konkretnych rozwiązań. Proces tworzenia zapisów strategicznych wsparty był również rzetelnymi analizami oraz sugestiami napływającymi od partnerów społecznych, przedstawicieli władz, a także ekspertów poszczególnych dziedzin społeczno-gospodarczych. Dzięki zaangażowaniu w proces budowy Strategii rozwoju powiatu kępińskiego społeczności lokalnej i funkcjonujących w jej granicach podmiotów, dokument ten wyraża interes publiczny postrzegany przede wszystkim z poziomu lokalnego. Ponadto, problematyka regionu jest rozważana w zakresie spójności z dokumentami strategicznymi wyższego szczebla.

kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf Strategia Rozwoju Powiatu Kępińskiego na lata 2014-2020 ostateczna.pdf 14-10-23 13:49 2.9MB pobierz plik: Strategia Rozwoju Powiatu Kępińskiego na lata 2014-2020 ostateczna.pdf

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.